Novinky

Fretčí holky

Fretčí kluci

Odchovy

Nabídka krytí

K adopci

Prodej

Ocenění

Akce

Galerie

Odkazy

Vzkazy

Kontakty

O fretce

 

 

 

 

 

 

24.8.2019 na stránku odchovy jsem přidala plány pro příští rok, možnost předběžné rezervace miminka již nyní.

19.8.2019 o víkendu jsem trochu poupravila klece a seskupení fretek. Shadow se vrátil k Hop a Chardonnay, patro v kleci po Shadow jsem zprůchodnila a nastěhovala Livaje ze samotky do společnosti Kaňky, Daksh, Dina, Ell a Aury. Ella s "dětma" prozatím moc nevychází, bojí se a ze strachu se ožene, ale cíleně je nijak nevyhledává a nenapadá, tak brzo snad příjde na to, že jí neublíží a bude mít konečně rovnocené parťáky na hraní.

10.8.2019 včera jsme byli s Aurou a Livim na očkování, Aura už má očkování dokončené, Lívaj první psinku. Cestu z veteriny jsme pojali jako vycházku a vypadá to, že Livaje jen tak něco nezaskočí, na veterině i venku jevil velký zájem o okolí a hru, tak doufám, že mu to vydrží i do budoucna. Na stránky jsem také už přidala jejich vlastní složky. Včera jsem také Hopi vytáhla stehy, po jizvě už nejsou ani památky, jen oholené bříško.

1.8.2019 v pondělí Hopi podstoupila plánovanou kastraci, vše dopadlo v pořádku a už po příjezdu domu se chovala, jako by ani na žádné operaci nebyla, na bříšku má pouze dva stehy a ranka se krásně hojí. Přikládám odkaz na fotky našeho nového kluka Lívance. Brzo pro něj i Auru snad založím i vlastní složku.

20.7.2019 do naší smečky jsme si dovezli neplánovaného chlapečka, o kterém jsem psala v předešlých dnech.

16.7.2019 malá Aura byla na prvním očkování proti psince, nesla to statečeně. Včera také proběhlo seznámení s našimi důchodci (s Kaňkou a Dinem se seznámila už cestou domu) a tak nás čekalo seznámení s Daksh a Ellou, kterého jsem se docela bála, ale holky to kupodivu příliš neřešily a tak snad bude mít Ella brzo novou, stejně aktivní, kamarádku ke svým hrám. Přikládám fotky Aury a zároveň jsem také aktualizovala fotky u všech freteček, najdete je v albech pro rok 2019 u jednotlivých profilů.

8.7.2019 v pondělí 1. to bylo přesně 15 let, co jsme si dovezli naší první fretku Žofku, na toto výročí jsme se vydali na plánovanou týdenní "dovolenou" do Rumunska. Letěli jsme z Prahy do Bukurešti, kde jsme se zdrželi dva dny, dále jsme cestovali vlakem, další dva dny jsme trávili v Kluži a cílovou rumunskou zastávkou na jeden den bylo Satu Mare, kde jsme si vyzvedli malou tchořovitou holčičku z pracovní linie, další den jsme pobyli v Budapešti a pak už nás čekala jen cesta domu. Sotva se ale naše výprava blížila ke konci, dostala jsem milou zprávu od kamarádky, naše smečka se tedy v blízké době rozroste ještě o jednoho chlapečka. Pokud by se chtěl někdo podívat, tak níže přikládám odkaz na fotky z cest.

15.6.2019 Taliho stav se během pár hodin rapidně zhoršil a ve 12:30 jsme ho vyprovodili za duhový most.

23.5.2019 Ella oslavila své 2. narozeniny.

18.5.2019 Topinka oslavila své 1. narozeniny.

16.5.2019 Ella se po kastraci krásně zotavila, bříško už je zhojené a dnes jsem jí vytáhla stehy.

6.5.2019 Ella konečně podstoupila kastraci, předchozí termín jsme museli zrušit, protože začala znovu říjit a nechtěla jsem zbytečně řešit kastraci v říji.

3.5.2019 Kaňka oslavila své 7. narozeniny a Chardonnay své 4.

18.4.2019 Tali oslavil své 7. narozeniny, oslavu jsme si představovali ale úplně jinak, než výjezdem na Animal clinik, jeho zdravotní stav se bohužel výrazně zhoršil, po vyšetření zjištěno nemocné srdíčko, útvary na játrech a stále se zvětšující cysta, která už pohltila celou ledvinu, vyšetření krve v pořádku.

14.4.2019 O-Ren a Shadow se stali rodiči sedmi miminek, mají 3 holčičky a 4 chlapečky.

2.4.2019 Daksha a Dino dnes oslavili své 6. narozeniny.

30.3.2019 ve středu nám přišla milá zpráva od majitelky O-Ren, byli na sonu a březost je potvrzená. Po dlouhém zvažování jsem se také rozhodla ještě letos pro krytí Hopi s Toustem, krytí proběhlo minulý týden, více v odchovech.

2.3.2019 Shadow se opět vydal na cestu za svou nevěstou O-Ren, kde se první krytí bohužel nevydařilo.

26.2.2019 dnes jsme byli na pravidelné kontrole na Animal clinik s Daksh a Talim, na preventivní vyšetření jsem vzala i Hop. Daksh vypadá v pořádku, uzliny jsou stále zvětšené, ale žádný problém jí nedělají. Taliho cysta na pravé ledvině se zvětšuje, už má velikost téměř jako celá ledvina, ale druhá ledvina je naštěstí v pořádku a bez cyst. Hopi je zdravá a bez nálezu. Další kontrola nás čeká zhruba v červnu.

25.2.2019 bohužel Daya se nám ve středu večer zhoršila, přestávala jíst granule, ale rekonvalescent kaši si ještě dala, hned druhý den ráno jsme jeli na veterinu s podezřením na zhoršující se stav ledvin, nález na sonu byl stejný, ledvinové parametry v krvi byly natolik zvýšené, že je přístroj nebyl schopný ani naměřit. Rozhodli jsme se zkusit ještě infuze, na které jsme denně dojížděli, ale ani ty příliš nepomáhali a stav se pomalu zhoršoval, byla apatická, krmení už přijímala pouze ze stříkačky a nadšená z toho nebyla, dnes jsme se po poslední infuzi rozhodli už na další zhoršování nečekat a Dayu jsme vyprovodili za duhový most.

12.2.2019 po neustálém utíkání Topinky z klece Furet Tower, kdy nepomohlo ani dodatečné potažení pletivem, jsem se rozhodla pro výměnu těchto klecí a pořdili jsme dvě klece Royal Suite XL. Na to, jak jsou tyto klece vychvalované, jsem od nich asi čekala víc, ale účel prozatím plní a na zbytek si snad časem zvyknu také. Pokud by měl někdo zájem, mám k prodeji klec Furet Tower nastavenou o klec Furet XL, klec je celá průchozí a prodám pouze jako komplet. Na fotce je to ta větší, menší už je prodaná, ke kleci je 5x rohové patro se schůdky, 2x strop pro případné oddělení klecí a možná budu mít ještě nějaké tunely.

Bigi

21.1.2019 moc jsem se těšila na sobotní výstavu v Budapešti, ale mé zdravotní problémy mi nedovolili se zúčastnit, tak snad zase příští rok. Daya i ostatní naši fretčí důchodci se prozatím drží dobře. Ella začala koncem roku říjit, říje jí nyní začala samovolně končit a v průběhu února bych jí chtěla nechat vykastrovat. Hopi s Topinkou ještě neříjí. Přidala jsem letošní album s fotkami k Topince, Shadow a Toustovi. Při nahrávání Toustových fotek jsem se pozastavila nad jednou z nich a vzpomněla si na fotku, kde byl ještě malé miminko. Pro pobavení přidávám zde, Toust ve věku 7mi týdnů a aktuálně ve věku 7 měsíců.

1.1.2019 v pátek odjel Shadow do chovatelské stanice fatalis ferrets za svou nevěstou O-Ren Ishii von den purpurnen Flüssen, pokud se krytí vydaří, miminka z tohoto spojení by se měla narodit zhruba v polovině února. Na stránku ocenění jsem přidala fotky našich šampiónů. Včera jsme byli s Dayou na preventivní prohlídce, nelíbilo se mi její kolísání váhy, ačkoliv jinak vypadala zcela v pořádku, s chutí do jídla i běhání. Bohužel na sonu byly zjištěny cysty na obou ledvinách a v krvi zvýšené ledvinové parametry, tento problém je neřešitelný, dá se pouze podpořit funkce ledvin dietami a přípravky k tomu určenými, ale je to jen otázkou času...


17.12.2018 V sobotu jsme se zúčastnili výstavy Xmas furry snakes, pořádané v Praze. Ještě ráno jsem se rozmýšlela, jestli vůbec na výstavu jet, neměla jsem po tom všem na nic a nikoho náladu, ale nakonec jsem přece jen jela a přetrpěla to. Vzala jsem s sebou i Tousta s Topinkou, u kterých jsem to pojala spíš jako možnost socializace. Po zkušenostech z návštěvy veteriny, kde oba neskutečně vyvádí, jsem byla připravená i na to, že je k posouzení ani nedám, ale vet přejímku zvládli celkem dobře, dokud nepřišla řada na vážení. Topinka má od malinka panickou hrůzu z váhy, vždy šílela sotva jsem jí k váze přiblížila a až tento týden se mi jí podařilo k vážení přemluvit a bez problémů tam s pastou setrvala, na výstavě tedy z váhy vyskočila, což se dalo i čekat. Toust se sice doma vážil vždy bez problémů, ale na výstavě se předvedl naprosto dokonale, nejen, že na váze setrval asi tak vteřinu, ale při výskoku předvedl také evakuaci pachových žláz, kterými ohodil asistenta u vážení a měl toho doslova plné brýle. Nakonec jsme společně zvládli i posouzení a dokonce daleko lépe, než jsem čekala. Sice jsem si je musela jít vyndat z přepravky a byla jsem u posuzování s nimi, ale žádný zběsilý úprk, který jsem očekávala, se nekonal, oba se nechali uplatit pastou/kaší od RC a postáli na stole, což je pro nás obrovský úspěch. Na výstavě jsme se umístili následovně
Toust nejmladší fretka výstavy, 1. místo junior samec a nejlepší samec výstavy - BOS
Daya nejlepší angora a 3. místo samice veterán
Ella 3. místo samice dospělá
Z výstavy bohužel tentokrát nemám žádné fotky a tak přidávám alespoň fotky cen, brzo snad nafotim i s výherci

7.12.2018 Zdálo se, že Caesi bude v pořádku, kritických 24 hodin zvládl bez problémů, dnes odpoledne ale nastal zvrat a začal tahat zadní nožičky za sebou, dost podobně jako na úplném začátku, kdy jsme začali léčit srdíčko, ihned jsem volala na kliniku do Prahy, podařilo se mi ještě zastihnout naší kardioložku a konzultovat tak případnou další medikaci, následně jsme jeli na kliniku do Ústí. Bohužel i stres z cesty nejspíš udělal své a Caesiho stav se do příjezdu na veterinu ještě zhoršil, měl vodu na plicích a začalo se mu zvětšovat i bříško, i přes léky na odvodnění a podporu trávení se jeho stav stále zhoršoval, v půl osmé večer jsme se rozhodli ho dál netrápit a nechat ho jít.

5.12.2018 Včera Caesi prodělal plánovanou operaci. Byla mu odebrána celá slezina a jedna ze zvětšených uzlin, která se pošle na rozbor, v žaludku bylo pohmatem zjištěno cizí těleso, muselo se tedy přistoupit i k jeho otevření a byl nalezen cca 5 x 2 cm velký bezoár, který s největší pravděpodobností způsoboval ono nechutenství. Bohužel smotky chlupů, podobně jako většina jiných měkkých materiálů, se na sonu ani RTG nezobrazí, nebo se jeví jako běžná zažitina. Caesi byl ještě večer propuštěn domů, i když byl ještě poměrně hodně omámený anestezií a moc se nechtěl probouzet. Příjezd domu ho probral celkem spolehlivě, hned se šel opatrně projít po bytě, napít, vyčůrat a snědl malou lžičku kaše, kašičky jsme dávali po malých lžičkách každé dvě hodiny. Dnes je ještě dost spavý, ale pije a má chuť k jídlu, které stále dáváme po malých dávkách každé dvě hodiny, vyndali jsme z nožky kanylu a snad už nenastanou žádné komplikace. Abych tu nepsala jen samé negativní zprávy, tak jsme dostali také info, že
Elegant Tail, z našeho vrhu "E", se na finské Capital! výstavě, největší výstava ve Fisnku, umístil na
1. místě dospělých samců nar. 2016 a také jako nejlepší samec z celé výstavy, máme velkou radost. Nás první výstava čeká za deset dní v Praze a další, již tradiční, v lednu v Budapešti, jiné výstavy prozatím v plánu nemáme.

29.11.2018 Caesi se od poslední kontroly začal zhoršovat, postupně jedl čím dál méně granulí, nakonec je přestal jíst úplně a jediné, co snědl, byla rekonvalescenční kaše od royal canin, vajíčko, jogurt nebo tvaroh. Dnes jsme tedy byli na další kontrole, která nám nic moc neprozradila, na sonu zvětšená slezina a mízní uzliny, což nebyl žádný nový nález, ale už dlouhodobý problém, kde se nedá vyloučit že mu slezina neutlačuje jiné orgány a tím nepůsobí problémy, krev byla také v pořádku. Padlo rozhodnutí přistoupit k operaci, kde by se zvětšená slezina vyndala, případně by se vzal na vyšetření i vzorek ze žaludku pro vyloučení případného zánětu nebo jiného problému. Minulý týden jsme také dostali zprávu od majitelky Cereska, našeho miminka z vrhu "C", kterému začalo selhávat srdíčko, bohužel díky ne příliš vhodně zvolené léčbě ošetřujícího veterináře se dostal do kritického stavu, naštěstí si majitelka nechala poradit a zajela na kliniku, kde udělali kompletní vyšetření s několikadenní hospitalizací, nasadili léky a hlavně to nikdo z nich nevzdal ani přes malé naděje. Ceresek měl dnes také plánovanou kontrolu, měla jsem možnost ho na klinice vidět a i dle slov majitelů už se dostal téměř do normálu, doufám, že mu to ještě hodně dlouho vydrží.

25.10.2018 Pondělní kontrola Daksh, Caesiho a Taliho dopadla v pořádku, jen u Taliho se zvětšuje cysta na ledvině, krevní testy jsou v pořádku a tak budeme prozatím jen sledovat, jestli s tím nebudou problémy, pak by ledvina musela ven. Caesiho srdíčko se také drží, žádné změny tam nejsou.

18.10.2018 V poslední době se toho u nás příliš neudálo, fretčí senioři se drží, jen u Caesiho začíná být čím dál více patrný úbytek svalové hmoty, který je způsoben jeho srdíčkem, ale jinak se stále bez problémů drží. V pondělí nás čeká pravidelná kontrola v Praze na Animal clinic s Caesim, Talim a Daksh. Mladí tchoříci nám rostou, Topinka je tedy hodně drobná, ale díky pěknému osvalení její váha dosahuje bez pár gramů na 1 kg, je kontaktní, zvídavá a neskutečně aktivní. Toust nám dorostl dospělé kluky, již váží téměř 2 kg, oproti Topince je klidnější a také plašší, díky čemuž přišel minulý týden k úrazu, kdy ve snaze o úprk spadl ze skříňky, na kterou si předtím vylezl, a vyrazil si horní špičák o trubku od topení. Včera jsme nechali zbytek zubu vytrhnout, bohužel byl polámaný i kořen a tak šlo o trochu náročnější operaci, než bylo plánováno, ale zvládl to bez prblémů a doma se hned s chutí pustil do myši. O víkendu jsem se také rozhodla využít hezkého počasí a vytáhla jsem téměř všechny fretečky ven, fotky z venčení jsem přidala do jednotlivých alb, více po kliknutí na foto nebo v albech z roku 2018.

20.8.2018 Máme výsledky hystologie od Daksh, nešlo o lymfom ani žádné jiné nádorové onemocnění, ve slezině se našla ložiska nahromaděných červených krvinek, která by ukazovala spíše na nějakou imunitní reakci.

17.8.2018 S Kaňkou jsme byli na vyšetření srdíčka u pana doktora Anděla, na srdíčku jsou "rozštěpené ozvy", které prý bývají způsobené tím, že se srdeční chlopně nezavírají ve stejnou dobu, ale jinak je srdíčko zcela v pořádku a na jeho funkci to nemá žádný vliv.

14.8.2018 Toust s Topinkou byli na očkování, Toust na prvním a Topinka má očkování dokončené. Jel s námi i Tali, kterému se žlázka po vymačkání a nasazení ATB nijak nezlepšila, při kontrole už se nic vymačkat nepodařilo a reagoval dost bolestivě, padlo podezření na tumor ve žlázce a rozhodli jsme se nechat udělat biopsii. Tali byl tedy přispán, ale než se přistoupilo k samotné biopsii, pokusili se žlázku ještě vymačkat a povedlo se, sekret byl hodně zatuhlý, žlázka se propláchla, prodloužili jsme ATB ještě na další 4 dny a snad už to bude dobré.

10.8.2018 Včera jsme byli s Kaňkou, Talim a Daksh opět na veterině, Kaňku jsem našla koncem měsíce ležet v boudičce se zhoršeným dýcháním, byla malátná a téměř nereagovala, snažila jsem se jí chladit tlapky vlažnou vodou, dostala glukopur na dásně a když se trošku probrala, tak i ze stříkačky vodu s glukopurem do tlamky a jelo se na veterinu. Byl zjištěný otok se zavodněním plic a celkově byl stav přisuzován možnému problému se srdíčkem a vysokým teplotám, dostala prozatím jednorázově léky na odvodnění a doporučení na podrobnější vyšetření srdíčka. Večer už vypadala v pohodě, ale druhý den odpoledne byla opět malátná, s výtokem z očí, uší i nosu, vyrazili jsme na kontrolu, kde dostala i ATB. Po lécích se její stav zlepšil, dnes byla na kontrole, léky můžeme vysadit, plíce na poslech vypadají taky v pořádku, ale na srdíčku je stále šelest a tak nás čeká kardio vyšetření v Praze. Talimu se na jedné straně konečníku udělala bulka, proto šel na kontrolu s námi, aby se mu podívali na žlázky a případně je vyčistili. U Daksh se mi přestávalo líbit bříško a chtěla jsem udělat sono, bohužel se mé podezření potvrdilo a má nález na slezině. Hned po příjezdu domu jsem volala na Animal clinic do Prahy, abych se optala, jak má služby paní doktorka Plošková a nakonec nás pozvali na pátek, že máme přijet hned ráno a podívají se na ní, pokud bude čas, rovnou i odoperují. V pátek nám na klinice včerejší nález potvrdili a rovnou si Daksh nechali, že udělají ještě RTG hrudníku, zda nejsou zvětšené uzliny, popřípadě nějaké metastáze, i tam a také předoperační vyšetření, pokud bude vše v pořádku, rovnou jí odoperují. Daksh operaci zvládla, byla jí odebrána slezina a poslána na hystologii, výsledky budeme mít do 10ti dnů, Daksh mi večer na klinice vyzvedla kamáradka, já musela na noční, a v pondělí ráno hned po práci si pro ní pojedu.

8.8.2018 Topinka a Toustík mají založenou vlastní stránku v sekci naše holky, naši kluci.

31.7.2018 Pro Hopi jsme si z Prahy dovezli Spectera a pokusíme se o další krytí, i když už jí říje začala končit sama a nevěřila jsem, že by se ještě nechala nakrýt, tak nebyla vůbec proti. Jsem si tedy jistá, že v úterý proběhlo spojení dvakrát, jestli došlo ke krytí i následující den, to už nevím. Pokud by bylo krytí úspěšné, miminka by se měla narodit okolo 11.9.

27.7.2018 Dilberkovo zdravotní stav se v noci ze středy na čtvrtek opět zhoršil, začal všechno zvracet a neudržel ani vodu po napití, dala jsem mu cerenii v kapsli, kterou nám dali v Praze pro tyto případy a hned na sedmou hodinu ráno jsme jeli na veterinu. Zůstal přes den na infuzích, kde se jeho stav zlepšil, jedl konzervu a nezvracel, večer jsme si ho vzali domu, přes noc došlo ke zhoršení, hned ráno veterina, kde jsme se domluvili na stabilizaci a následně operaci. Bohužel při operaci byl zjištěný nádor v žaludku a hlavně na záklopce jícnu, která díky tomu neplnila svou funkci a proto už nebyl schopný v sobě udržet vůbec nic, stav byl neřešitelný, proto jsme se rozhodli Dilberka už nebudit.

20.7.2018 jsme byli s Dilberem a Caesarem na plánované kontrole v Praze na Animal clinic, vzala jsem i Hopi, u které jsem preventivně nechala udělat sono bříška pro vyloučení zánětu dělohy, cyst vaječníků a podobných problémů, Hopi je tedy zcela v pořádku a navíc znovu v říji, zkusíme krytí ještě zopakovat. Caesar byl na kontrole srdíčka, od minulé kontroly se jeho srdíčko nijak nezhoršilo, tekutina se také nikde netvoří a tak zůstáváme dál pouze na diacordinu a vetmedinu, další kontrolu má plánovanou opět za 3 měsíce. U Dilbera jsme původně řešili občasné zvracení, všechna vyšetření byla v pořádku a odcházeli jsme pouze s deganem na zklidnění žaludku, zvracení se trochu zmírnilo, poté zas začalo být častější, nakonec týden před kontrolou už zvracel všechno a navíc se přidal i vodnatý průjem, řešili jsme to tedy ihned na veterině u nás. Krev a RTG bylo v pořádku, na sonu se jim ale přiliš nelíbila játra, dostal ATB, léky proti průjmu a zvracení, ale i přes silé léky proti zvracení stále zvracel. Druhý den se tedy dělal RTG i s kontrastní látkou, pro vyloučení cizího předmětu v žaludku nebo střevech, ten se naštěstí nepotvrdil, i když malé množství kontrastu zůstávalo i v žaludku, nejspíš zachycené na stěně žaludku podrážděné a "zvrásněné" zánětem, v pondělí se dělalo kontrolní kontrastní RTG a stav byl stejný. Zůstáváme tedy dál na ATB a lécích proti zvracení, v pátek jsme byli ještě na kontrole na AC, kde jsme celý problém konzultovali, ukázali jsme i zprávu a RTG snímky z kliniky od nás, zopakovali si sono, kde se jim tedy opravdu nelíbil nález na játrech, kde je tuk a zvětšené okolní mízní uzliny a i to by mohlo být příčinou jeho stavů, i když jaterní testy vycházely v pořádku. Domluvili jsme se tedy na gastroskopii a přípaně i celkovou laparotomii, kdy by se podívali přímo na ta játra a odebrali vzorky.

14.7.2018 nás opustil náš polotchoří kluk Echinops, i přes velmi nepříznivou prognozu, kdy mu doktor Anděl nedával ani dva měsíce života, s námi prožil další téměř dva roky, do poslední chvíle byl čilý s chutí k jídlu a tak jsem věřila, že minimálně ty dva roky spolu zvládneme, ale bohužel v sobotu ráno přišel čas se rozloučit a nechat ho jít.

10.7.2018 naše fretčí smečka se letos rozroste o dvě tchoří miminka, holčička Topinka už se u nás zabydluje, na chlapečka Tousta si ještě chvilku počkáme.

27.6.2018 přijela za Shadow na krytí polotchoří holčička Lyra ze Slovinska.

24.6.2018 včera začal být Dino unavenější, o nic nejevil moc zájem, dnes sklání hlavu na levou stranu, občas ztrácí rovnováhu a tak jedeme na veterinu. Vyšetření dopadlo v pořádku, sono bříška žádný problém neukázalo, v krvi zvýšený pouze jeden z jaterních enzymů, podle všeho to tedy vypadá na zánět v uchu, dostal ATB, doplňky na podporu jater a vitamín B na podporu nervové soustavy.

28.5.2018 výsledky hystologie u Taliho dopadly dobře, další kontrola nás čeká zase za půl roku.

25.5.2018 Ella je po císařském řezu zcela v pořádku, dnes jsem jí vrátila zpět mezi ostatní fretky. Talimu se rána také krásně zhojila, dnes jsem mu vytáhla stehy a zatím pořád čekáme na výsledky histologie. Hopi je v plné říji a rozhodla jsem se zkusit krytí ještě jednou, dnes nám Míša dovezla svého tchořího kluka Spocka a probíhá krytí.

18.5.2018 Ella miminka přenášela, chodili jsme na sono a dnes se veterinářka rozhodla pro císařský řez, dvě miminka už byla mrtvá, dvě živá, bohužel Ella se k miminkům neměla, kluka zakousla, holčičku jsem se snažila přikládat k cecíku když Ella spala a dařilo se mi jí tak krmit, po krmení i vyprazdňovat, večer jsme sehnali i náhradní kojnou, která by jí snad přijala, ale malá se bohužel nedožila rána.

14.5.2018 s Talim jsme byli v Praze na plánovaném zákroku, vyšetření srdíčka dopadlo dobře, byl tedy přispán na odběr vzorku tekutiny z bříška, tekutinu se sice podařilo nabrat jehlou, ale paní doktorce se nelíbilo růžové zabarvení, proto nakonec přistoupila k laparotomii. Žádný velký problém se v bříšku neukázal, pouze zvětšená uzlina, která byla odebrána a poslána na histologii, budeme čekat na výsledky. Tali operaci zvládl bez problémů a doma už se choval jako by se nic nestalo.

12.5.2018 zdá se, že nám Ella a Shadow nachystali pěkné nadělení. Ellu se mi podařilo začlenit mezi ostatní fretečky, nejdříve jsem je spolu pouze pouštěla, později jsem jí i přestěhovala do společné klece furret tower, pro větší prostor mám tyto dvě klece vzájemně propojené + jedna z klecí je nastavená ještě o jedno samostatné patro, které bylo oddělené pro říjné kluky Shadow a Era, nyní už jen pro Shadow. Shadow se ale o Velikonoční noci podařilo dostat do společné klece, kde byla v tu dobu ještě stále říjící Ella, ráno po příchodu z práce ale nic nenasvědčovalo tomu, že by došlo k nakrytí, ani oslintaný nebo okousaný krk, říje ani po týdnu neustupovala a já si oddychla, že k nechtěnému krytí nedošlo. Nyní už ale podle bříška a pohybů můžu říci, že to byl jeden veliký omyl, ke krytí i úspěšnému oplodnění došlo a my už každým dnem očekáváme narození malých čtvrttchoříků. Ačkoliv jde o naprosto neplánovaný vrh, bude o všechna miminka postaráno přesně tak, jako by plánovaný byl.

11.5.2018 opět přichází den plný emocí, den, kdy se před 7 mi lety narodil náš vrh "B" a vrh "E" u Bílého tesáka, ze kterého pochází náš Echinops, zároveň je to také 5 let, co je Echinops součástí naší smečky. V tento den před 6 ti lety nás opustil můj první fretčí kluk Filípek.

19.4.2018 s Caesim, Talim a Dilberem jsme byli na kontrole v Praze. Nezjistili jsme žádné větší problémy, nebo alespoň nic, o čem bychom už nevěděli z předchozích kontrol. Caesimu se začíná srdíčko zvětšovat a tak krom diacordinu, který bere už rok, mu byl přidán také vetmedin, srdíčko jinak pracuje dobře a k zavodnění prozatím nedochází. Talimu jsem nechávala kontrolovat hlavně nález v bříšku, který i po půl roce zůstává bezezměny a paní doktorka se chce opět pokusit o odběr tekutiny, termín máme domluvený na 14.5. Příčina Dilberkovo občasného zvracení se nenašla, všechna vyšetření byla v pořádku a tak jsme dostali pouze degan na zklidnění žaludku. Další kontrolu mají kluci naplánovanou za dva měsíce, krom Taliho, který pojede dříve. Tento týden jsme byli také s Hopi na sonu, březost se bohužel nepotvrdila.

18.4.2018 Tali oslavil své 6. narozeniny

14.4.2018 v pondělí jsem byla s Ellou na veterině ukončit říji, pořád jsem si nebyla moc jistá, jestli už je v plné říji nebo ještě ne. Vulvu sice měla oproti normálu zduřelou, ale po celou dobu hodně maličkou, v porovnání s jinými samičkami vypadala jako na úplném začátku říje. Už se mi párkrát stalo, hlavně u říjí na záčátku roku, že se holky "nemohly rozhodnout", náběh do plné říje někdy trval i víc než měsíc, ale u nich nešlo o první říji a věděla jsem, že se ještě zvětší. U Elly šlo o první říji, čekala jsem krátce přes měsíc a pořád si nebyla jistá, raději jsem se rozhodla říji ukončit, hned druhý den po injekci bylo vidět, že je říje na ústupu. Co se týče našeho společného soužití s Ellou, postupně se mi jí podařilo seznámit se všemi fretkami, jen s Chardonnay se občas ještě trochu pohádá a s Hop bych jí zkusila seznámit až po případném odchovu, nyní to nemá moc smysl, stejně bychom pak museli začínat odznovu. Co je mezi fretkami, příjde mi celkově klidnější, přestala si bránit klec a do ruky jí mohu chytat i bez uplácení pamlskem, nechává se v klidu mazlit.
Hopi jsem zkoušela jemně prohmatat a zdá se, že by tam nějaké malé kuličky mohly být, ve středu bych chtěla zajít na sono. Ve čtvrtek nás čeká další cesta do Prahy, tentokrát na animal clinic na kontrolu s Caesarem, Talim a nejspíš vezmu i Dilberka, který začal čas od času zvracet, není to nijak často a žádné další problémy nemá, ale pro jistotu.

2.4.2018 náš vrh "D" oslavil své 5. narozeniny

29.3.2018 výsledky pitvy Erasta nám potvrdily klostridie a s tím spojenou celkovou sepsi.

26.3.2018 byla jsem si v Praze vyzvednou Hopi, říje jí končí a tak doufám, že krytí bylo úspěšné, zhruba v polovině dubna bych chtěla zkusit sono.

23.3.2018 včera jsme navštívili v Praze pana doktora Anděla na plánované vyšetření srdíček našeho angorského vrhu "D" a kontrolu srdíčka u Hopi před krytím, byla s námi i kamarádka s Cyntií, náš vrh "C", a Samuelem. Vyšetření všech freteček dopadlo naprosto v pořádku a když už jsme byli v Praze, tak jsme rovnou předali Hopi Míše Novákové (Shelly´s ferrets) na krytí. Od dnešního dne tedy probíhá krytí Hopi se Specterem, tchořem dovezeným z Anglie. Pokud vše vyjde, narození miminek očekáváme okolo 4.5., miminka budou polotchoři, barvou pouze tchřovitá se standardní délkou srsti. Více informací v odchovech.

18.3.2018 ve čtvrtek nás čeká kardio vyšetření v Praze, objednala jsem naše "mladé" angorky - Dakshu, Dayu, Dilbera, Dina a na kontrolní vyšetření i Hopi, podle toho se pak rozhodnu, zda se ještě u Hop letos pokusíme o miminka, jinak už říjí a tak by čistě teoreticky bylo možné už i krytí.

15.3.2018 dva dny po Erastově smrti se mi nezdály bobky ani u ostatních fretek, přišlo mi, že více zapáchají, další den už byly občas s hlenem nebo "krupičkou", která naznačuje špatné trávení tuků, proto jsem se rozhodla odnést na rozbor i pár jejich bobků. Po poradě s veterinářkou jsme nasadili prozatím enterosgel a probiotika, že když nemají průjem, je zbytečné dávat hned antibiotika. Dnes nám přišly výsledky, máme přemnožené klostridie, jsou to sice bakterie, které se ve střevech vyskytují úplně běžně, ale při přemnožení mohou způsobovat problémy s průjmy a záněty střev, ačkolv jediný problém u nás byla páchnoucí stolice s občasným hlenem nebo krupičkou a i tento stav trval celkově tři dny, pro jistotu jsme všem nasadili enroxil a Elle stomorgyl. Na výsledky pitvy stále čekáme, prozatím tedy není jisté, jestli za úmrtí Erasta mohou klostridie, projevilo se to pouze v důsedku oslabení imunity něčím jiným a nebo to dokonce spolu vůbec nesouvisí a jde jen o shodu náhod.

4.3.2018 nás zcela nečekaně opustil Erasto, ráno jsem ho spolu s Shadow pouštěla proběhnout a nic nenasvědčovalo žádnému problému, odpoledne mezi 13.-14. hodinou jsem je chtěla zavřít zpátky do klece, to už mi přišel mírně apatický a po položení na zem se snažil zvracet, odmítal vodu i mlsky, než jsme nachystali věci na cestu na veterinu měl už i vodový průjem. Krátce po 15. hodině jsme dorazili na veterinu, sono a rentgen ukázal pouze silně plynatá střeva, krev se vzhledem k jeho stavu odebrat nepodařilo a už při vyšetření se rapidně zhoršil, dostal léky a infuze na stabilizaci, jeho stav se ale i přes to stále zhoršoval a krátce před 9. hodinou večerní mi v náručí vydechl naposledy. Vzhledem k jeho nízkému věku a rychlému průběhu jsem se rozhodla pro pitvu.

3.3.2018 našla jsem si trochu času na dopsání textu k fretkám, které měly své stránky ještě prázdné. Ella se přesunula z adopce na stránku našich holek a tedy zůstává už natrvalo právoplatným členem naší smečky. Chtěla bych v co možná nejkratší době obnovit nezobrazující se fotky a také založit fotoalba pro rok 2018.

2.3.2018 přesně týden před výstavou jsem nechala Ellu běhat ve fretčím pokoji a vzala Erasta s Shadow na vycházku ven, po návratu jsem si kluky odložila na zem, že jim jen postupně odepnu postroj a zavřu do klece, bohužel jeden z nich stihnul dost ošklivě chytit Ellu za hlavu, kde jí prokousl kůži a trhnutím vznikla "kapsa" mezi kůží a svalovinou, která se i přes okamžité ošetření začala plnit hnisem a bylo potřeba nasadit antibiotika. Několikrát denně jsme ránu čistili a obden dojížděli na injekce antibiotik. V sobotu jsme se zúčastili druhé výstavy Furry snakes v Praze. S ohledem na zranění jsem ještě ráno před odjezdem zvažovala, jestli vzít i Ellu nebo ne, ale nakonec jsem to pojala jako další možnost socializace a jela s námi. Z celé akce byla dost vyjukaná a nestihla ani nikoho kousnout. Výstava byla klidná a pohodová jen opět to pozdní ukončení bych viděla jako velké mínus. Dospělácké kategorie nebyly rozdělené klasicky na kastrované a nekastrované samce/samice, ale pouze podle pohlaví, stejně tak nebyly klasické barevné podkategorie, ale vybírala se ze všech kategorií /junior, adult, veterán/ v každé barvě jedna fretka. Umístění holek, hlavně angorky Dayi v konkurenci cca 25ti holek a Elly s oholenou hlavou v konkurenci cca 20ti juniorek, považuji za velký úspěch. Každá z rozhodčích si také vybrala jednu fretku, kterou posuzovala a ocenila jako "favorit rozhodčí". Erasto a Shadow zde byli uchovnění, oba se známku "dobrý pro chov". Celkové naše umístění tedy bylo
Daya 3. místo samice adult
Ella 3. místo samice junior a favorit rozhodčí Marianne
Chardonnay nejlepší fretka s ponožkami
a nesmíme opomenout Cyntii, které se také moc dařilo
Cyntia 1. místo samice veterán, nejlepší albino fretka a nejlepší samice celé výstavy - Best oposite sex

24.1.2018 Ella byla na přeočkování proti psince a rovnou jsem jí nechala naočkovat i proti vzteklině. Cestu trávila opět na ruce, nyní už se trochu zajímala o okolí a byla o něco lepší, očkování zvládla naprosto s přehledem a bez snahy kousnout. Zkusila jsem jí přihlásit na únorovou výstavu do Prahy, ale zatím si tím stále nejsem jistá a asi se rozhodnu ještě těsně před výstavou, jestli jí vůbec vezmu a dám jí k posouzení. Za pomoci Echinopse, který je k jiným fretkám velice tolerantní a se kterým může být bez problémů puštěná, dělá veliké pokroky, už se nechá vzít i do rukou a mazlit, dnes byla tak unavená, že mi dokonce i usnula v náručí. Níže je pár aktuálních fotek.

22.1.2018 ve čtvrtek ráno jsme odjeli do Budapešti, kde se v sobotu konal další ročník mezinárodní fretčí výstavy, ale protože jsme tam byli již několikrát a nikdy jsme krom výstavy nic jiného nestihli, rozhodla jsem se jet tentokrát už ve čtvrtek brzo ráno, odpoledne jsme dorazili do Budapešti, ubytovali se a prošli se po okolí. Na pátek jsme si naplánovali celodenní výlet k Dunaji, na řetězový most, parlament a okolí, výlet se nakonec protáhl až do nočních hodin. Byl to moc krásný zážitek i přes to počasí, které se moc nevydařilo a v jednu chvilku jsme pěkně zmokli. Sobotu jsme trávili už tradičně na výstavě. Šlo opět o velmi pohodovou a přátelskou akci, vyhlašování výsledků bylo sice zase trochu zmatené a několikrát jsem přeslechla, že volají naše jména. Při nastoupení do BIS, které následovalo hned po barevných kategoriích, dostalo několik z nás do ruky další diplom, u kterého mi až na hotelu došlo, že je to za umístění v hlavní kategorii, plaketu fretky za tuto kategorii nám donesli dodatečně, protože to byl zas jeden z případů, kdy nás marně vyvolávali, ale vzhledem k tomu, že už byl vyhlášen celkový vítěz výstavy, nečekala jsem, že budou ještě nějaké kategorie vyhlašovat. Kladné pocity ale převládají a z výsledků mám hodně velikou radost.
Chardonnay 1. místo samice barva světlá, nejlepší světlá fretka, nejlepší kastrovaná samice, nejlepší samice výstavy - Best in Show female
Daksha 1. místo samice angora
Erasto 1. místo samec albino
Hópihe 2. místo samice albino
Shadow 2. místo samec albino

2.1.2018 byla Ella na prvním očkování proti psince, pojala jsem to jako vycházku a možnost být s ní v kontaktu, což se jí doma moc nelíbilo. Nasazení postroje zvládla bez problémů, venku byla dost vyděšená a celou cestu mi téměř bez hnutí ležela na ruce, očkování se obešlo také naprosto bez problémů a bez jediného pokusu o kousnutí.


18.12.2017 po dlouhém odkládání jsme se konečně dostali k tomu, abychom opět navštívili pana doktora Anděla, tentokrát jen na preventivní vyšetření srdíčka našich "chovných" albínků - Hópihe, Erasta a Shadow, kluci mají srdíčko naprosto v pořádku, u Hopi jsou mírné změny, které jí nepůsobí žádné potíže a mohou být způsobené běžným "opotřebováním" věkem, každopádně pokud bychom jí ještě připouštěli, určitě zajdeme před krytím na kontrolu.

3.12.2017 dostali jsme pozvání na posuzování fretek na Capital výstavě ve Finsku a tak jsme v pátek večer letěli do Helsinek. V sobotu se konala výstava, fretky byly moc krásné, v porovnání s minulou výstavou bych řekla, že si majitelé dali i větší práci s "přípravou" zvířat a téměř všechny mnou posuzované fretky měly zuby pěkně čisté, občas mírný plak, ale žádné velké nánosy zubního kamene ani u starších zvířat. Na druhou stranu dost zarážející byl celkový zdravotní stav některých vystavovaných zvířat, kdy hned u první posuzované fretky jsem nahmatala velikou bouli v břiše, další samička téměř bez srsti, starý sameček, který ke konci posuzování vypadal, že má problémy s hypoglikemií a začal přepadat na bok... Myslím, že takové fretečky už by si měly užívat zaslouženého "důchodu" v klidu domova a ne být tahané po výstavách. Na druhou stranu tam bylo mnoho krásných fretek, nejvíce se mi líbila albino angorka, která je už mnoho let mým stále nesplněným snem a mladá čokoládová angorka, která sice stavbou těla, kondicí ani osrstěním nebyla žádný ideál, ale ta barva byla přesně taková, jakou jsem očekávala od Taliho a ke které on má nakonec hodně daleko.

25.11.2017 aktualizovala jsem stránku fretek k adopci, kam jsem přidala polotchořku Ellu

18.11.2017 zúčastnili jsme se výstavy fretek v Praze, byl to další příjemně prožitý den, i když akce byla opět dost "opožděná" s velkými časovými rezervami, během kterých se nic nedělo, vyhlašování již posouzených barevných kategorií probíhalo v průběhu výstavy a několik vystavovatelů tak odešlo sotva v polovině akce, další pak odcházeli před a nebo během vyhlašování hlavních kategorií a do vyhlášení BIS už tak zbylo jen minimum lidí, což je docela škoda. Potěšila nás ale přítomnost polského obchůdku s fretčími pelíšky, které jsme kdysi vyhráli na výstavě v Krakowě a slouží nám dodnes, navíc byly za víc než super cenu a tak jsme si koupili novou teplou sadu do klece. Na výstavě se nám umístily všechny přihlášené fretečky a to na následujících místech:
Chardonnay 1. místo samice kastrovaná barva mitt, 1. místo samice kastrovaná
Hópihe 1. místo samice nekastrovaná albino
Erasto 1. místo samec nekastrovaný albino
Shadow 2. místo samec nekastrovaný albino
Daya 2. místo samice kastrovaná angora

13.11.2017 dostali jsme do dočasné péče další polotchoří samičku, jde o sestru Bell, kterou původní majitelé vrátili kvůli kousání zpět chovatelce, ta se o ní postarala, ale zůstat na trvalo také nemohla, proto je prozatím u nás. Ella je hodně vyděšená a plachá, snaží se i kousat, ale ještě žádný z kousanců nebyl do krve. Hledáme především trpělivé majitele ideálně bez malých dětí, kteří jí poskytnou dostatek času na zvyknutí si, nezaleknou se nějakého toho kousnutí a budou jí respektovat takovou, jaká je. Žádný gaučák a mazel z ní totiž díky plaché povaze nejspíš nikdy nebude. Pár fotek

11.11.2017 se konala fretčí výstava v Německu, tentokrát jsem se nemohla zúčastnit osobně a tak jsem vyslala čtyři naše chlupáče s českou výpravou. Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat Míše N. (Shellys ferrets), Aničce B. (A Ray of Sunshine), Terce K. a Radce M. za péči, vystavení a že vůbec byla možnost jim přidat "pár" fretek navíc. Umístili jsme se následovně:
Chardonnay 1. místo samice kastrovaná specální barva světlá
Hópihe 2. místo nekastrovaná samice barva albino
Shadow 2. místo nekastrovaný samec barva albino
Erasto 3. místo nekastrovaný samec barva albino

5.11.2017 v pátek ráno jsme se vydali na výstavu do Budapešti, při té příležitosti jsme odvezli Bellu k nové rodině do Prahy. Měla dělat společnost Santenay a Šarkymu, prozatím se ale nesnáší, ona tedy Bell zatím nechce moc vycházet ani s novou paničkou, ale věřím, že je to jen otázkou času, než se uklidní.
Večer jsme se ubytovali v Budapešti na hotelu a v sobotu ráno vyrazili na výstavu. Účast byla o něco menší než na jiných mezinárodních výstavách, ale šlo o pohodovou akci spojenou s fretčí olympiádou, kde fretky soutěžily i v jiných disciplínách, než které bývají na výstavách u nás a do celkového času se započítávalo také nasazení postroje před vypuštěním fretky na trať, šlo tedy i o šikovnost majitelů. Naše fretečky se zúčastnily pouze soutěže krásy, kde se všechny umístily v následujícím pořadí:
Daya 1. místo angora
Dinesh 2. místo angora
Chardonnay 2. místo kastrovaná samice
Daksha 3. místo angora
Hópihe 4. místo nekastrovaná samice
Erasto 4. míto nekastrovaný samec
Odkaz na fotky z výstavy zde

10.10.2017 v dočasné péči máme krásnou 5ti měsíční černotchořovitou holčičku Bellu, křížence fretky a divokého tchoře tmavého.

4.10.2017 Caesi byl na kontrole se srdíčkem, po lécích se arytmie krásně srovnala a srdíčko se nijak nezhoršuje, při té příležitosti jsem vzala na preventivní vyšetření srdíčka i Taliho a jeho srdčíko je zcela v pořádku. Daksh začínají po hormonálním implantátu zarůstat holá místa na břiše i zádech. Hopi mezi tím stihla ještě další říji, ale tentokrát už jsem jí krýt nenechala, o další krytí se pokusíme na jaře.

16.9.2017 do sekce "prodej" jsem přidala nové sady pelíšků, které jsou aktuálně k prodeji. Malá ukázka

11.9.2017 abychom toho při těch všech problémech neměli málo, tak ani tentokrát se žádný "happy end" nekonal. Hopi měla termín porodu, kdy jsme měli před pár týdny sonem potvrzené jedno mládě s jistotou, možná dvě... ale v neděli večer začala mít tmavý výtok a tak se jelo na pohotovost, kde se březost vyloučila. Miminka tedy tento rok nebudou.

31.8.2017 Bhadra po necelých dvou měsících odešla přes duhový most za svou sestřičkou Bahulkou, bez které nedokázala žít. Daksha nám začala plešatět na břiše a zádech, často je to příznak problémů s nadledvinami a tak jsme nechali i jí aplikovat hormonální implantát suprelorin.

21.8.2017 máme sonem potvrzenou březost u Hopi, na sonu bylo s jistotou vidět jedno miminko, ukázalo se i druhé, ale fretky mají málo plodové vody a je dost pravěpodobné, že finální počet bude ještě o něco vyšší než počet, který se zobrazil na sonu.

10.8.2017 museli jsme udělat jedno z nejhorších rozhodnutí a v 10:00 jsme ve věku 9 let a 2 měsíce nechali Bigi odejít. Počasí udělalo své a dost se zhoršilo i srdíčko u Echinopse.

1.8.2017 včera a dnes proběhlo krytí Hopi a Atoma, za tři týdny uvidíme, jestli se vydařilo, pokud ano, pak narození miminek očekáváme okolo 11. září.

30.7.2017 po bleskové domluvě jsme si dnes na krytí půjčili tchořího kluka jménem Firefly's Atom. Atom je tchoř tmavý dovezený z Anglie žijící v pražské chs Shelly's ferrets. Mláďata z tohoto spojení budou polotchoři, doufám v pevnější zdraví a dělší "životnost" než je nyní u fretek běžné, mláďata budou pouze v tmavé tchořovité barvě po otci, pokud bude krytí úspěšné, odběr by připadal na listopad. Více informací v odchovech a nebo mailem, předběžná rezervace miminek je možná už nyní.

20.7.2017 Hópihe nám začala dost nečekaně říjit, předchozí roky měla vždy dvě říje po sobě hned na začátku roku, letos říjila také začátkem roku a od té doby nic, proto už jsem s druhou říjí nepočítala a ani jsem v letošním roce neplánovala krytí, ale nyní jsmě obě změnili plány, ona se rozhodla říjit a já krýt.

19.7.2017 Hópihe dnes oslavila své 3. narozeniny.

9.7.2017 od 30.6. do dnešního dne jsme měli na hlídaní Cerese, naše miminko z vrhu C.

8.7.2017 Bahulka, další mimčo z Miščiného vrhu B, se dnes odebralo za duhový most. Příčina úmrtí není zcela jasná, bylo podezření na špatně fungující srdíčko a možná rakovina (zvětšené mízní uzliny), průběh nemoci měl však hodně rychlý spád, vůbec nereagovala na nasazenou léčbu a ani veterináři si příliš nevěděli rady. Nicméně majitelům děkuji za roky skvělé péče, kterou Bahulce poskytli, ačkoliv u nich zůstala úplně neplánovaně, když si přijeli pro její sestru Bhadru a Bahulku měli do SR pouze převést, ale kvůli problémům v rodině jim byla o pár dnů vrácena a už zůstala.

25.6.2017 Talimu po měsíci začal účinkovat hormonální implantát, už pár dní ho pouštím proběhnout společně s Caesarem, Hopi a Chardonnay, zatím jsem je pouštěla jen pod dohledem, protože měl ještě občas tendence tahat Chardonnay, postupně ho to ale přešlo a od včerejška už jsou společně i v kleci. Teď už jen čekám, až zkončí říje u Erasta a Shadow, abych je mohla také přestěhovat zpět k Hopi, Chardonnay, Talimu a Caesimu. Erasto a Shadow jsou po celou dobu říje spolu, nijak se nenapadají, na začátku říje měli tendence jeden druhého tahat a znásilňovat, ale to je poměrně brzo přešlo, povahově se oba chovají, jako by ani žádnou říji neměli, jsou veselí a hraví.

15.6.2017 náš vrh "E" dnes oslavil své 1. narozeniny. Ever or Never a Eccentric Wraith jsou již vykastrovaní a Elegant Tail nám nadále dělá radost na finských výstavách.

10.6.2017 Bigi dnes oslavila své 9. narozeniny. Elegant Tail se na výstavě ve Finsku umístil na 1. místě v kategorii dospělí samci.

24.5.2017 Caesar a jeho sourozenci z vrhu "C" dnes slaví své 5. narozeniny.

23.5.2017 jsme byli na kontrole srdíčka s Echinopsem, srdíčko se bohužel opět zhoršilo a je tedy otázkou, jak vydrží blížící se letní teploty, další kontrola nás čeká při zhoršení stavu a pokud bude všechno v pořádku, tak po letních prázdninách. Na preventivním vyšetření srdíčka s náma byla i Cyntia se svou majitelkou a srdíčko má v pořádku.

17.5.2017 Tali dostal hormonální implantát suprelorin místo kastrace.

12.5.2017 Caesar byl na kontrolním vyšetření srdíčka, které dopadlo vcelku slibně, srdíčko se po diacordinu stabilizovalo, bylo tedy možné přispání a aplikace suprelorinu, léky na srdíčko budeme podávat i nadále a další kontrola nás čeká zhruba za 3 měsíce.

11.5.2017 Mišky první vrh, vrh "B", dnes oslavil své 6. narozeniny, bohužel ne celý vrh se těchto narozenin dožil. Své 6. narozeniny slaví také Echinops a zárověň s tím i 4. rok v naší společnosti. Tento den u nás není spojen jen s narozeninami, ale také s umrtím, uplynulo 5 let od smrti našeho prvního fretčího kluka Filípka.

6.5.2017 jsem Chardonnay vytáhla stehy, rána se krásně zhojila a po jizvě ani památky, po každém zákroku ale fretky od sebe odděluji, jednak aby měl "pacient" klid a druhak aby se jiné fretky nesnažily tahat stehy, nyní ale nastal problém se začleněním Chardonnay zpět, Hópihe na ní začala útočit a tak nás zase čeká postupné začleňování.

3.5.2017 Ginger slaví své 5. a Chardonnay 2. narozeniny.

28.4.2017 byla Chardonnay na kontrole a přepíchnutí antibiotik, rána se krásně hojí a Chardonnay už řádí jako dříve.

26.4.2017 po dlouhém zvažování letos miminka odchovávat nebudeme, Chardonnay dnes podstoupila plánovanou kastraci, která se bohužel neobešla bez komplikací, děloha i vaječníky byly silně prokrvené, děloha naplněná, ačkoliv na zánět to prozatím nevypadalo, ale není vyloučené, že by to později v zánět nepřešlo. V pátek nás čeká ještě kontrola a aplikace antibiotik.

24.4.2017 v neděli 12.3. nám Caesarius ochrnul na zadní nožičky, na klinice v Ústí měli podezření na problém se zády, plotýnkami, což se mi sice moc nepozdávalo, ale podstoupili jsme navrhovanou terapii kortikoidy a vit. B12, mezi tím jsme si domluvili vyšetření na klinice v Praze. Podstoupili jsme řadu vyšetření, kdy podezření na problém se zády zavrhli hned při první návštěvě, ale zjistili hraniční velikost naledvinek a zvětšenou slezinu, vyšetření krve bylo v pořádku. Druhá návštěva byla domluvena na vyšetření v sedaci, kdy se odebere větší množství krve na hormonální profil, vzorky ze sleziny a vyšetří se srdíčko. Cytologie ze vzorků sleziny dopadla dobře, nejedná se s největší pravděpodobností o žádný lymfom ani podobný problém, hladina jednoho hormonu vyšla zvýšená a na srdíčku byla zjištěná mírná nedomykavost chlopní, kterou bychom měli kontrolovat zhruba po 3 měsících. Při dnešní návštěvě jsme měli v sedaci aplikovat suprelorin, který by potlačil zvýšenou hladinu hormonů, ale bohužel byla zjištěna silná srdeční arytmie a tak místo suprelorinu dostal léky na srdíčko, další kontrola nás čeká za dva týdny. Co se týče jeho stavu, tak v současné době už zas používá zadní nožičky stejně jako dříve.

18.4.2017 Pantalaimon oslavil své 5. narozeniny.

2.4.2017 náš angorský vrh "D" dnes slaví své 4. narozeniny a všichni oslavenci se těší dobrému zdraví, přejeme, aby jim to ještě dlouho vydrželo. Konečně jsem se také dostala k založení a přidání fotogalerií pro rok 2017 ke všem našim fretečkám.

1.4.2017 Dilber je 10 dní po kastraci, rána se krásně zhojila a dnes jsem mu vytáhla stehy.

30.3.2017 v necelých 6ti letech se do fretčího nebíčka odebral Bhadraksh, syn Mišky a Tonica, zemřel na rakovinu.

22.3.2017 Dilberek podstoupil plánovanou kastraci, vše se obešlo bez komplikací, už při přebírání na veterině byl zase akční a ukvokaný.

17.3.2017 byla Ginger na vyndání stehů, rána se krásně zahojila a jizva už teď není pomalu ani vidět. Rovnou jsem na kastraci objednala Dilbera, který měl od ledna 2014 hormonální implantát suprelorin, letos už to vypadalo, že účinek pomalu končí, začaly se mu trošku zvětšovat kuličky a čas od času zkoušel potahat jinou fretku, ale možná by tuto sezónu ještě vydržel, nicméně do chovu už jsem s Dilberkem nepočítala a nebyl tedy důvod kastraci více odkládat.

8.3.2017 Ginger byla dnes na kastraci, zákrok zvládla zcela bez problémů a má jen malinkou ranku se třemi stehy.

27.2.2017 zvažujeme krytí Chardonnay a Pantalaimona. Chardonnay je velmi temperamentní, hodná a krásná holčička v barvě champagne s ponožkami a po předcích nese malé procento angora genu. Tali je čistě angorský kluk, který v dubnu oslaví své 5.narozeniny, i v tomto věku je stále ve skvělé kondici, plný energie a bez zdravotních obtíží, přesto by ke krytí došlo pouze po kompletním vyšetření, které by zahrnovalo i sono srdíčka. Oba rodiče jsou uchovnění, Chardonnay na 99,5 bodu a Tali 100 bodů ze 100. Z tohoto spojení by se mohla narodit miminka v barvě tchořovité, čokoládové a champagne, u všech barev se mohou vyskytnout i bílé ponožky, délka srsti bude poloangorská a možná i angorská. Ke krytí dojde pouze na základě předchozího veterinárního vyšetření a v případě, že bude o miminka dostatečný zájem.

22.2.2017 víkend jsme trávily v Brně, kde se v sobotu konala mezinárodní výstava fretek. Původně jsem chtěla jet jen na "otočku", ale pak jsme se s kamarádkou domluvily, že pojedeme už v pátek a zůstaneme do neděle. Víkend i výstavu jsme si užily a krom krásných cen, které fretečky vyhrály, dostaly od Wraithíkovi majitelky Báry i heboučkou deku a spoustu plyšáků na hraní, ze kterých měla ohromnou radost hlavně Hopi, ještě jednou moc děkujeme. A jak jsme se umístili?
Daya 1. místo angora samice
Dilber 2. místo angora samec
Daksha 3. místo angora samice
Hópihe 1. místo albino samice
Caesarius 1. místo albino samec
Chardonnay 3. místo mitt samice

14.2.2017 s Echinopsem a Santenay jsme si udělali výlet do Prahy. Santenay jsme už v Praze nechali, bydlí se svým tátou Bhadrakshem a bráškou Šarkym, snad se z nich brzo stanou kamarádi. Echinops navštívil pana doktora Anděla, který byl mile překvapený, v jaké je kondici a že i přes svou diagnozu a prognozu je stále pěkně osvalený a dokonce 0,5kg přibral. Srdíčko se po lécích trochu zlepšilo, není okolo něj tolik tekutiny, která by ho utlačovala a tak může pracovat o něco lépe, ale na snížení dávky léků to není a nebude. Další kontrola nás čeká za 4 měsíce, tedy někdy v červnu.

11.2.2017 dnes se ve finském městě Vantaa konala fretčí výstava Valentine Ferret Show, které se zúčastnil i náš chlapeček Elegant Tail a opět se umístil na krásném 2. místě v kategorii junior samci jiné barvy.

21.1.2017 tento víkend jsme trávili na výstavě v Budapešti. Výstavy se zúčastnilo, v katalogu bylo zapsáno, 109 fretek a stejně jako loni zde měli svou malou výstavu i ježci. Na těchto výstavách mají organizátoři problémy s říjnými samičkami, u přejímky nám proto "zabavili" říjnou Hopi, která nesměla do sálu a na posouzení mohla jít až na úplném konci, kdy už všechny ostatní fretky byly posouzené. Vyhlašovala se první tři místa v barevných podkategoriích samec/samice, kdy z každého páru na prvním místě vybírali nejlepší fretku v dané barvě, z hlavních kategorií bylo oceněno vždy jen první místo. Hodnocení bylo vcelku přísné a o to víc mě překvapilo naše umístění, především pak umístění Daksh. Dopadli jsme následovně:
Daksha 1. místo angora samice a nejlepší kastrovaná samice výstavy
Chardonnay 1. místo samice ostatní barvy světlé
Dinesh 2. místo angora samec
Caesarius 3. místo albino samec
Z našich odchovů
Cyntia 1. místo albino samice, nejlepší albino fretka výstavy

14.1.2017 zúčastnili jsme se fretčí výstavy v Nitre. Na výstavu jsme vyrazili už v pátek ráno a domu jsme se vrátili v neděli večer. Výstava byla velmi pěkně organizovaná a klidná, k dispozici byla i káva, čaj a zákusky. Přihlášeno bylo 71 fretek, ale pár vystavovatelů nedorzilo. Vyhlašovaly se pouze hlavní kategorie, barevné podkategorie byly nahrazeny soutěžemi o nejlepší tmavou/světlou fretku, nejlepší angoru/standardku a nejlepší pár, všechny tyto soutěže byly obsazeny hojným počtem fretek. Naše fretečky se umístily následovně:
Chardonnay se umístila na 3. místě nekastrovaných samic
Erasto nejlepší světlá fretka 2. místo
Hópihe + Erasto 2. nejlepší pár

12.1.2017 dnes jsme byli se Santenay na kontrole, bylo to už 10. den od kastrace a rána byla pěkně srostlá, tak jsme se rozhodli stehy rovnou vytáhnout.

7.1.2017 Santenay je po kastraci stále dost unavená, ale už je to o něco lepší. Dlouho odmítala jakýkoliv pohyb, došla se jen najíst, napít, vykonat potřebu a hned zase spát, ostatní fretky už večer po zákroku ani nevěděly, že se jim něco dělo. Ve středu nás čeká kontrola, potom ještě vytáhneme stehy a pokud všechno vyjde tak, jak má, bude se brzo stěhovat do Prahy za svým tátou Bhadraksem a bratrem Šarkym.

2.1.2017 byla Santenay na kastraci, zákrok zvládla bez problémů, ale celkově to prozatím snáší asi nejhůř ze všech našich fretek, které nějakou operaci podstoupily.


2.12.2016 dnes se ve finském městě Vantaa konala fretčí výstava, které se zúčastnil i náš letošní chlapeček Elegant Tail a umístil se na krásném 2. místě v kategorii junior samci jiné barvy v konkurenci 10ti kluků.

1.12.2016 v sobotu jsme byli s Echim na kontrole, plíce se zdají být na poslech v pořádku, domluvili jsme se, že zkusíme snížit dávku furonu na odvodnění z 1/8 tablety 2x denně na 1/8 pouze večer. Po snížení dávky se nám prozatím kašel nevrací, vypadá to tedy, že by nám tato dávka mohla stačit, dále dostává 2x denně 1/2 tablety vetmedinu a večer 1/8 tablety zorem a furon.
Bigi byla na kontrole s análními žlázkami a glukozou, žlázky byly prázdné, glukoza po prednisonu stoupla na hodnotu 3,2 mmol/l a tak zůstáváme na prednisonu 2x denně 1/8 tabletky.

22.11.2016 s Echim jsme byli na kardio vyšetření u doktora Anděla, vyšetření bohužel nedopadlo vůbec dobře, srdíčko pracuje hodně špatně a k furonu jsme dostali ještě zorem s vetmedinem, v sobotu nás čeká kontrola u naší doktorky.

16.11.2016 byli jsme s Echim a Bigi na kontrole. Bigi na vymačkání přeplněných análních žlázek, při té příležitosti jsem nechala udělat i vyšetření krve a až na nižší hladinu glukozy (2,7 mmol/l) jsou výsledky v pořádku. U Echina jsme dostali výsledky histologie, šlo o basiliom, jeden z nejčastějších fretčích kožních nádorků, bohužel nám ale po operaci začal kašlat, při kontrole byly zjištěny šelesty na srdci i plicích, dostal furon na odvodnění a čeká nás kardio vyšetření v Praze.

13.11.2016 založila jsem novou složku pro fretky "k adopci", protože Santenay není první ani poslední fretečka, které jsme poskytli azyl. Přidávám fotoalbum Santenay, je to moc krásná holka.

12.11.2016 v úterý se k nám vrátila champagne holčička Santenay, sestra naší Chardonnay, u které majitelé nezvládli její velký temperament a kousání. Prozatím to nevypadá, že by byla vyloženě agresivní, spíš jen vyděšená a nevyběhaná, je hodně aktivní a hravá, braní do rukou se jí moc nelíbí - syčí, ohání se a snaží se kousat, i když ne do krve. Santenay se pokusíme trochu zklidnit, vykastrujeme jí a bude nabídnuta k adopci, upřednostím však zájemce, kteří již mají s fretkami zkušenosti, poskytnou jí dostatek volnosti, času a nebudou jí chtít jako hračku pro děti, ke kterým bych jí celkově příliš nedoporučovala.

2.11.2016 byl Echinops na vytržení ulomeného špičáku, při té příležitosti jsme nechali odstranit i kožní nádorek, který se mu začal dělat na levém boku, co byl přesně zač se dozvíme za dva týdny při vytažení stehů.

25.10.2016 v sobotu jsme se zúčastnili 1. Furry Snakes - fretčí výstavy a olympiády pořádané v Praze. Akce byla klidná a pohodová, měla jsem možnost vidět našeho letošního kluka Věrouška /Ever or Never/ a už tradičně i Cyntii. Z našich fretek se sice umístil jen Shadow a Erasto, kteří společně získali ocenění za nejmladší fretku výstavy, ale obrovskou radost nám udělala Cyntia, která byla vybraná jako nejlepší albino fretka, dále se umístila na 1. místě dospělých samic a nakonec si obhájila i titul Best in Show - Nejlepší fretka celé výstavy, který získala 2x v jednom roce.

11.10.2016 přešli jsme na granule Carnilove, které nás vcelku zaujaly složením a dokonce i všem fretečkám vyhovují, narozdíl od spousty jiných vyzkoušených, po kterých měly některé fretky průjem. Zúčastnili jsme se také fotosutěže, která u Carnilove probíhá a ačkoliv je to čistě psí/kočičí soutěž, tak fotka našeho Shadow se porotě líbila natolik, že i on byl oceněn 12kg granulí.

16.9.2016 s Echim jsme byli na kontrolním odběru krve, již v minulosti měl zvýšené ledvinové parametry, proto chodí na krev pravidelně. Ledvinové hodnoty mu nyní klesly, ale trochu nám vyskočily jaterní enzimy, i když stále jsou v normálních mezích, pravděpodobně jsou tyto výkyvy zapříčeněné změnami granulí, které u nás v poslední době bylo bohužel dost časté díky ukončení distribuce námi používaných granulí do ČR a stále pořádně nevím, jakými je nahradit.

8.9.2016 Erasto a Shadow mají dokončené očkování proti psince i vzteklině, oba kluci nakonec zůstávají doma.

28.8.2016 včera jsme si udělali plánovaný výlet do Prahy, kam si pro Taila přiletěla chovatelka z Finska a také jsme předali nové majitelce Wraitha, který odjel do Brna. Kluci odjeli ve věku 73 dnů, Tail s Váhou 990g a Wraith 944g, od obou kluků nám už večer přišla zpráva, že v pořádku dorazili domů. Přejeme hodně štěstí a spoustu společných lumpáren.

15.8.2016 albínci jsou po plánovaném očkování, všichni ho zvládli naprosto bez problémů. Stále je ale jeden z nich volný a hledá nové páníčky.

14.8.2016 tchořovitý chlapeček Ever or Never odjel s novou rodinkou do Českých Budějovic, kde na něj čekala o pár týdnů starší albínka Drahuška a "pár" starších freteček. Přejeme hodně společných lumpáren. Ever odjel ve věku 60ti dnů s váhou 752g. Albínky zítra čeká první očkování proti psince, které jsem odložila z důvodu odletu jednoho z miminek do Finska, kdy by mu druhé očkování vycházelo akorát na termín odletu a nepřišlo mi zrovna ideální ho očkovat těsně před odletem, nebo naopak těsně po příletu.

5.8.2016 Ever or Never byl na prvním očkování proti psince, nález v bobku i v uších byl bez parazitů, za týden může cestovat do nového domova.

24.7.2016 miminka nám krásně rostou, všechna už mají otevřená očka, používají WC a hrají si. Stále máme volného albino chlapečka.

1.7.2016 ve středu měli kluci 2 týdny, jejich váhy v tu dobu byly: 2x 72g, 74g, 77g a 78g, po víkendu už začneme pomalu zkoušet dokrmovat masem.

22.6.2016 miminka mají týden, všechna se mají čile k světu a krásně rostou, kluci jsou až neuvěřitelně hodní a spokojení, téměř vůbec nejsou slyšet a ikdyž od nich mamina odběhne na jídlo, oni spokojeně spí.

15.6.2016 dnes v odpoledních hodinách se Hopi narodilo 5 miminek, všechno jsou to chlapečci, 4 jsou albínci a jeden "tmavooký", pravděpodobně tedy bude tchořovitý po otci.

11.6.2016 Hopi má do porodu ještě minimálně 5 dnů, ale již jsou vidět zřetelné pohyby miminek

10.6.2016 Bigi oslavila své 8. narozeniny

3.6.2016 S Hopi jsme byli na sonu, březost máme potvrzenou, stále přijímáme předběžné rezervace na miminka.
Dinesh a Dilber mají ve svém albu nové fotky

24.5.2016 Caesarius a jeho sourozenci z našeho vrhu "C" slaví své 4. narozeniny

11.5.2016 Echinops a náš vrh "B" dnes oslavili své 5. narozeniny

8.5.2016 včera jsem odvezla Hopi za ženichem do Nebužel a dnes jsem si jí vyzvedla, doufám, že krytí bylo úspěšné. Po dlouhém rozhodování jsem jí nakonec vybrala standardního tchořovitého kluka, který je vnukem našeho Tonica, v rodokmenu má tedy i Sema, Rondyho, Žofku a Filipa. Více v odchovech, předběžné rezervace jsou možné již nyní. Chardonnay svou říji ukončila sama a to během prvních pár dnů plné říje.

3.5.2016 dnes Ginger a Chardonnay oslavily své narozeniny, Ginger již 4. a Chardonnay 1.

24.4.2016 na začátku roku jsem všem fretečkám vytvořila nové albumy pro letošní rok, ale protože jsem fotila většinou venku, tak Bigi a Echinops své album neměli, dnes jsem tedy nahrála i jejich fotky a již jsou k nahlédnutí v jejich albech.

22.4.2016 Chardonnay začná znovu říjit. Fotky Caesiho a Hopi z večerní vycházky

18.4.2016 Tali oslavil své 4. narozeniny, pár aktuálních foteček

11.4.2016 Bejbi odjela do nového domova

2.4.2016 náš angorský "D" vrh oslavil své 3. narozeniny.

19.3.2016 azylová holčička Bejba byla v pondělí na kastraci, vše bez problémů zvládla a pěkně se hojí, ve středu jsem přepíchla antibiotika a už nás čeká jen vytažení stehů. Gina začíná říjit, je čas plánovat cestu za ženichem.

5.3.2016 dodatečně vkládám odkaz na fotky z pražské výstavy

3.3.2016 do azylu se k nám dostala tchořovitá 5ti letá samička Bejbi, je to matka naší Giny, po kastraci bude k adopci.

27.2.2016 dnešním dnem jsme ukončili tuto výstavní sezonu na mezinárodní výstavě v Praze. Na výstavu jsem nakonec přihlásila jen Dayu, Daksh, Hopi, Chardonnay a Caesiho, z našeho chovu se zúčastnila opět Cyntia a tentokrát dorazil i Bhadraksh a jeho syn Šarky, bratr Chardonnay. Všechny fretečky se umístily a to následovně:
Chardonnay na 3. místě v kategorii junior samice se znaky
Hopi na 2. místě v kategorii nekastrovaná albino samice
Daksha na 2. místě v kategorii kastrovaná angora samice
Caesi na 1. místě v kategorii kastrovaný albino samec
Daya na 1. místě v kategorii kastrovaná angora samice a na 1. místě v kategorii kastrovaná samice
Z našich odchovů
Bhadraksh na 1. místě v kategorii nekastrovaný albino samec
Cyntia 1. v kategorii nekastrovaná samice v barvě albino, 1. místo samice nekastrovaná, Best in Show samice a Best of Best – nejlepší fretka celé výstavy
a náš vnuk
Šarky 3. místo junior samec se znaky

19.2.2016 jsme vzali Ginu a Echina na kontrolní odběr krve, u Giny se bohužel nepodařilo odebrat dostatečné množství, proto jí dáme čas na vyhojení tlapek a zkusíme odběr znovu. Echinops má za sebou biochemii i hematologii a krom o něco vyšší hodnoty kreatinu, se kterým jsem u něj počítala, je vše v naprostém pořádku.

23.1.2016 Hopi a Chardonnay začínají pomalu říjit. U Chardonnay v letošním roce krytí určitě neplánuji, v následujícím roce prozatím nevím, ale stále se více přikláním ke kastraci než k chovu. V letošním roce bych chtěla upřednostnit krytí Ginger, budou jí 4 roky a tak už je to poslední šance. Vzhledem k jejímu věku mám v plánu ještě kompletní vyšetření krve a echokardiografii (sono) srdíčka, tomuto vyšetření se nevyhne ani Echinops, kterému bude letos 5 let. S krytím Hopi v letošním roce prozatím váhám, nerada bych měla dva vrhy naráz nebo krátce po sobě.

17.1.2016 užili jsme si náročný víkend na mezinárodní výstavě v Budapešti, kam jsem brala Chardonnay, Hopi, Dakshu, Dayu, Dilbera a Caesara, měl s námi jet i Dinesh, ale na poslední chvíli jsem ho z výstavy odhlásila. Dino měl od poloviny prosince problémy se zvětšenými uzlinami po celém těle, na léčbu ATB ze začátku téměř vůbec nereagoval, po jejich dobrání se proto dělal odběr krve a bral se vzorek i přímo z uzliny, podezření na lymfom se ale nepotvrdilo a uzliny se začaly zas pozvolna zmenšovat, nyní se již zdá být v pořádku, ale nechtěla jsem to riskovat.
Výstava byla pohodová, krom fretek tu měli výstavu i ježci a tak bylo možné vidět posuzování i těchto milých zvířátek. U fretek se vítěz v hlavní kategorii vybíral trochu jinak, než jsme zvyklí z jiných výstav, nebyl vybírán podle počtu bodů, ale sešli se na podiu vítězové barevných podkategorií a z nich pak rozhodčí vybrali jednu, která se jim líbila nejvíce, tak to byla trochu změna. Naše fretčky dopadly následovně:
Chardonnay 1.místo junior samice světlá se znaky a nejkrásnější junior samice
Caesarius 1.místo samec albino
Dilber 2.místo samec angora
Daya 3.místo samice angora
Pár fotek z výstavy

8.1.2016 dočkali jsme se sněhu a využili krásného slunečného dne k vyvenčení a nafocení fretek. Fotky najdete u nich na profilu v albu 2016.

1.1.2016 nový rok pro nás nezačal vůbec dobře, v tento den nás při nešťastné nehodě velmi předčasně opustila Miška. Naše nejklidnější a nejhodnější holčička se z nějakého důvodu rozhodla šplhat po vnitřní straně klece, kde se dostala mezi mříž spodní klece a plastovou vanu vrchní klece, ale už se nedokázala dostat zpátky.


22.12.2015 Caesi má zuby vyčištěné, při té příležitosti jsme nechali udělat i biochemku a výsledky jsou v pořádku. Fretky dostaly předčasně vánoční dárek, odhodlala jsem se k pořízení kočičího škrabadla, které jsem měla vyhlídnuté už několik let, ale stále jsem s pořízením váhala. Fretkám se ale velmi líbí a pro větší zábavu mám v plánu přes něj natáhnout ještě roury na prolézání.

18.12.2015 byla Bigi opět na kontrole v Praze a zdá se být zcela v pořádku, pokud se nic nepřihodí, tak další kontrola nás čeká v průběhu března. Caesi je na úterý objednaný na čištění zubů.
V lednu se chystáme na výstavu do Budapešti a v únoru do Prahy, na obě výstavy bych chtěla vzít Hopi, Chardonnay, Dakshu, Dayu, Caesiho, Dilbera a Dina.

29.11.2015 včera jsme se zúčastnili fretčí výstavy v Plzni, která byla velmi vydařená a pohodová, jako jediné mínus bych viděla veterinární kontrolu, kde sice kontrolovali stěry z ucha pod mikroskopem, ale na výstavu byly vpuštěné i fretky s potvrzeným ušním svrabem s tím, že jim jen u vedlejšího stolku vytřou uši Arpalitem, což mě docela zarazilo. Organizačně se výstava vyvedla a časově nám vyšla do plánu. Co se týče výsledků, pak jsem byla velice mile překvapená, umístili jsme se následovně:
Chardonnay 1.místo junior samice other a 1.místo junior samice v celkové konkurenci 23 junior samiček
Daya 2.místo kastrovaná samice angora a 3.místo kastrovaná samice v celkové konkurenci 13 kastrovaných samic
Dinesh 1.místo kastrovaný samec angora
Dilber 1.místo nekastrovaný samec angora
Caesarius 2.místo kastrovaný samec albino
Hópihe 3.místo nekastrovaná samice albino a nakonec ještě z našeho chovu Cyntia, která se ve stejné kategorii jako Hopi umístila na 2.místě.
Pár fotek z výstavy, včetně našich freteček, které jsme si nechali nafotit ve fotokoutku Davida Špidlena, kterému se podařilo krásně zachytit i můj "výmysl" vyfotit společnou fotku našich čtyř sourozenců z vrhu D - Daksha, Daya, Dilber a Dinesh, tímto moc děkujeme.

15.11.2015 užili jsme si pohodový víkend v Bratislavě, kde se v sobotu konala olympiáda a Klubová výstava fretek. Měli jsme přihlášeného Caesara, Hopi, Ginger a Chardonnay, holky soutěžily i v některých olympijských disciplínách, které se jim ale dařilo slušně sabotovat, buď se jim nechtělo vůbec a nebo se do cíle dostaly těsně před koncem limitu. Na výstavě se nám vedlo o něco lépe, Caesarius zabodoval i na své 8.výstavě a to umístěním rovnou na 1. místě kastrovaných samců, Chardonnay se na své první výstavě předvedla také velmi pěkně a umístila se na 1. místě junior samic a Hópihe na 3. místě nekastrovaných samic. Ginger a Chardonnay také splnili chovnost, Chardonnay jako velmi vhodná k chovu a Ginger jako vhodná k chovu. Níže pár foteček

6.11.2015 v neděli 1.11. jsme vzali Bigi ještě na kontrolní sono na kliniku do Ústí a ani tady už útvar v břiše nenašli, uvidíme tedy při další kontrole, která nás čeká na přelomu roku v Praze.
Za týden se vydáme na olympiádu a výstavu fretek v Bratislavě, kam jsem nakonec přihlásila Chardonnay, Hopi, Caesara a Ginger. S holkama se chceme zúčastnit i některých disciplín z olympiády, Caesi půjde pravděpodobně jen na výstavu, holky Chardonnay a Ginger půjdou i na posouzení chovnosti, ačkoliv není jisté, že někdy mimča mít budou.
A kdo že je vlastně Ginger? Je to dcera našeho již zesnulého samečka GinTonica a samičky Bejbi. Ginger je u nás od září tohoto roku, dostala se k nám z důvodu údajného stěhování předchozí majitelky, byla vyhublá a v říji. Žila ještě se svou dcerou, která v létě uhynula, ale u nás se s jinými fretkami kamarádit nechce, snese jen Echinopse a tak uvidíme časem, jestli si ještě zvykne. Níže fotky Ginger.

17.10.2015 v úterý jsme byli s Bigi znovu na kontrole, srdíčko má v pořádku a útvar v bříšku se najít nepodařilo, další kontrola nás čeká na přelomu prosinec/leden, ale ještě zvažuji, že bych jí mezi tím vzala na sono do Ústí.
Pokud vše vyjde, rádi bychom se v listopadu zúčastnili fretčí olympiády a výstavy v Bratislavě, kam bych určitě chtěla vzít Chardonnay a Hopi, další ještě zvažuji.

1.9.2015 volala nám doktorka z Animal Clinic ohledně Biguši výsledků hormonálních testů, výsledky jsou negativní a s největší pravděpodobností tedy útvar není zvětšená nedledvina. Domluvili jsme se tedy prozatím na kontrolním sonu, na které pojedeme koncem září a podle toho, jestli se útvar nějak změnil, se dohodneme na dalším řešení.

30.8.2015 přihlásili jsme se na listopadovou výstavu fretek, která se bude konat v Plzni. Na výstavu je přihlášená Chardonnay, Hopi, Daksha, Daya, Dilber, Dinesh a Caesar.

27.8.2015 u Bigči byl nalezen útvar u pravé ledviny a tak jsme se dnes na doporučení naší veterinářky vydali na vyšetření do Prahy na Animal Clinic, kde se vzhledem k věku mělo vyšetřit srdíčko a rozhodnout o dalším postupu. Bohužel ani z tohoto vyšetření není jasné, o jaký útvar se jedná, mohla by to být zvětšená nadledvina, ale žádné příznaky hyperadrenokorticismu nemá, byla jí odebrána krev na celkový krevní obraz, který vyšel v pořádku a vzorek krve se posílal i na stanovení hladiny hormonů, výsledky budou až tak za 10 dnů. Na základě těchto výsledků se budem rozhodovat co dál, ale veterinářka se přiklání spíše k chirurgickému řešení.

15.8.2015 na stránkách stále průběžně pracujeme, dávám dohromady jak nové články, tak postupně se snažím nahrazovat i fotografie, které zde mám vložené z rajčete a u kterých se stává, že někdy přestanou fungovat za nové, které vkládám přímo ze stránek, tak snad už pak problémy s výpadky a nezobrazováním se nebudou.

7.8.2015 z Prahy k nám zase po roce přijela na hlídání Cyntia a její tři kamarádi - Sem, Ernest a Ebi. Ebi je sestrou našeho nejnovějšího přírůstku, malé ponožkaté champagne holčičky Chardonnay, se kterou mají společnou matku, otce má každá jiného. Otcem naší Chardonnay je Bhadraksh, kluk z našeho odchovu - syn Mišky a Tonica. Splnilo se mi tedy přesně to, o čem jsem tu psala před rokem, mám doma Tonicovo vnučku, která už bohužel není čistá standardka, na druhou stranu je ale i podíl angorské krve vcelku zanedbatelný a činí jen nějakých 6,25%. Jestli bude působit v chovu a nebo zůstane jen jako mazlík, v tom jasno zatím vůbec nemám, ale v roce 2016 její krytí určitě neplánuji, to bych chtěla nechat nakrýt Hopi.

16.7.2015 bylo trochu víc času a tak jsem se pustila do úpravy stránek, změny se týkají hlavně sekce "o fretce", kde jsem upravila a aktualizovala pár článků a přidala sktránku týkající se našeho chovu, na stránce budu ještě průběžně pracovat a jak čas dovolí, chtěla bych upravit ještě ostatní články a určitě přidat i něco nového.

17.6.2015 Miška oslavila své 6. narozeniny.

10.6.2015 Bigi oslavila své 7. narozeniny.

26.5.2015 dlouho, téměř celé 3 roky, jsem se chystala vystavit si ve fretčím pokoji ocenění z výstav, ale pořád jsem se neměla k přidělání poličky a také jsem přemýslela, jak, kam a jestli vůbec vystavit i kokardy. Nakonec jsme se k tomuto kroku odhodlala letos v březnu, poličku jsem přidělala na zeď vedle okna a umístění kokard jsem vyřešila korkovou nástěnkou, která je akorát na míru skleněné výplně ve dveřích.

23.5.2015 náš Caesarius a jeho sourozenci z našho vrh "C" dnes oslavili 3. narozeniny. Všem přejeme hodně zdraví a spoustu dalších šťastných let.

22.5.2015 byla jsem s Echinopsem na kontrolním odběru krve a v čekárně na veterině jsem se čirou náhodou setkala s majitelkou naší Fifinky a Fifinkou samotnou. Fifi je mimčo z našeho úplně prvního vrhu, je to dcera naší Žofky a Filipa, která stejně jako Ronek oslavila 14.5.15 své 9. narozeniny. Kdybych nevěděla, kdy se narodila, pak bych majitelce nikdy nevěřila, že je to 9ti letá fretka. Na svůj věk vypadá zcela úžasně a i daleko mladší fretky by jí mohly závidět. Je super vědět, že minimálně 2 ze 6ti sourozenců se dožívají tak krásného věku, přejeme hodně zdraví a ještě spoustu společných chvil.

8.5.2015 Daya je již zcela v pořádku a už nějaký čas bydlí zase spolu s ostatními. U Hopči jsme měli podezření na zánět dělohy, začala mít hustý výtok hnědé barvy, na veterině nám ale naše podezření nepotvrdili, přesto jsme pro jistotu přeléčili antibiotiky a po týdnu jsme byli na kontrole, jestli z toho přeci jen něco nebude, ale výtok ustal a sono bylo také v pořádku. Na krytí za Talim přijela Cyntia, ale bohužel stejně jako v loňském roce jí říje začala končit dřív, než došlo ke krytí, takže miminka bohužel opět nebudou.

19.4.2015 včera oslavil Tali své 3. narozeniny. Daya byla na vyndání stehů, ale kvůli komplikacím s příjmem tuhé stravy bude ještě nějakou dobu na samotce, dostává probiotika a pokud se to během pár dnů neupraví, jdeme znovu na kontrolu.

13.4.2015 v sobotu 4.4. začala být Daya apatická, tak jsme vyrazili na veterinární kliniku, kde byla rovnou i hospitalizována a podstoupila kompletní vyšetření, při kterém bylo zjištěno cizí těleso v žaludku a střevech, v neděli byla operována a v pondělí dopoledne byla propuštěna domu. Vše se obešlo bez komplikací a nyní už je zase v pořádku, ještě nás čeká kontrola a vytažení stehů.

2.4.2015 náš vrh "D" oslavil své druhé narozeniny, přejeme všechno nejlepší a spoustu dalších spokojených let, zároveň také přejeme veselé Velikonoce a příjemné jarní dny

6.3.2015 krytí Hop jsem zvažovala a rozhodla jsem se ještě počkat, je jí necelých 8 měsíců a tak je to takové dost "na hraně" a na mimča mi přijde docela brzo, tuto říji jsme tedy ukončili kastrátem a pokud by ještě letos říjila, tak krytí zkusíme.

25.2.2015 jen těžko jsem se smiřovala s tím, že bych už v chovu neměla linii po Žofce a Filim a když už by byla možnost jí mít, tak pouze s tím, že už to nebude čistě krátkosrstá linie, ale budou v rodokmenu už i angorky. Dlouho jsem pátrala po různých kontaktech, kdy mé dotazy na miminka nebo krytí byly zamítnuty s tím, že fretky jsou již kastrované. Nakonec jsem se odhodlala oslovit ještě majitele Rondyho, syn Žofky a Filipa s tím, že jsem nevěděla, jestli fretky ještě vůbec mají a pokud jo, tak už jsem ani nedoufala že bude Ronek ještě živý, ale třeba by mohli mít nějakého potomka nebo kontakty... Odpověď od majitele mě ale velice mile překvapila, když mi napsal, že samce sice mají už hodně starého, ale krytí s ním zkusit ještě můžeme. Po dalším dotazu jsem zjistila, že jde stále ještě o Ronka, který je nejen živý, ale dle slov majitele i zdravý a vitální, jen vzhledově už prostě děda, však už taky bude mít 9 let. Předběžně jsme tedy domluvený, že po víkendu se s Hopi stavíme na návštěvu a uvidíme, jak se k ní bude mít. Svitla nám tedy alespoň malinká naděje na zachování naší a zároveň standardní linie, kde je zároveň i předpoklad vyššího věku dožití jak ze strany Hopi, tak ze strany Ronka.

16.2.2015 začátkem listopadu mě oslovila chovatelka z Finska, jestli bych se nechtěla zúčastnit jejich výstavy jako porotce a jestli bych popřípadě věděla ještě o někom, kdo by do toho šel semnou. Nemusela jsem se dlouho rozhodovat koho bych s sebou vzala a nabídku jsme obě přijaly. Byla to pro nás super nabídka a příležitost k získání nových zkušeností. Ačkoliv s blížícím se termínem výstavy jsme téměř do poslední chvíle nevěděly, jestli s námi stále počítají, nebo našli někoho jiného a spíš jsme měly za to, že z toho sešlo, se nakonec vše vydařilo. Ráno, v pátek 13.2., jsme tedy odletěly do finských Helsinek, kde jsme byly také ubytované. Druhý den ráno nás čekala cesta do nedalekého města Vantaa, tam se konala výstava pod názvem Valentine´s Ferret Show. Výstava byla vydařená, fretky povětšinou o dost větší než je zvykem u nás, spousta samic velikosti "českých" samců, samci o hodně větší, ale i přes svou velikost - délku byli stavbou těla dost jemní a špičatí, vzhledově tedy spíš takové samice. Nemám moc porovnání s úrovní péče o fretčí chrup u nás, ale stav zubů a dásní u valné většiny fretek na výstavě byl docela zarážející. Zubní kámen nejen v malé, ale i hodně velké, míře byl téměř u všech mnou posuzovaných fretek, stejně jako zarudlé dásně a co víc, spousta fretek již ve věku 2-3 roky měla chybějící zuby, nejčastěji to byl jeden ze špičáků, ale u některých chyběly i řezáky a stoličky, nebo hned několik zubů, výjimkou tedy nebyly ani fretky, kterým chyběly dva nebo tři špičáky + jiné zuby, zuby často byly také olámané, odbarvené, nebo "mrtvé". Fretky však byly přátelské a posuzování se obešlo bez jediného kousnutí. Celý víkend byl moc fajn a doufám, že ještě někdy bude příležitost si něco podobného zopakovat. Přikládám pár fotek.

7.2.2015 zúčastnili jsme se mezinárodní výstavy fretek, kam jsme se vypravili hlavně kvůli uchovnění Hópihe. Na výstavu jsme přihlásili Taliho, Dilbera, Dina, Dayu, Dakshu, Caesara a Hopi. Z našeho chovu se pak také zůčastnila i Cyntia, která se umístila na 1. místě nekastrovaných poloangorských samic. Daksha se umístila na 1. místě kastrovaných angorských samic, Daya na 2. místě kastrovaných angorských samic, Dino na 1. místě kastrovaných angorských samců a Caesi na 1. místě kastrovaných poloangorských samců. Hopi byla uchovněná jako vhodná k chovu a se svou váhou 1 368g se umístila na 1. místě v soutěži o nejtěžší fretku výstavy.

20.1.2015 probíhá krytí albino samečka Bhadrakshe, který pochází z našeho chovu a šampaňské ponožkaté samičky Berinky. Pokud se všechno podaří, pak by miminka měla přijít na svět okolo 3.3., je možná předběžná rezervace. Více na stránce odchovy.

6.1.2015 na Nový rok jsme využili napadaného sněhu a vzali jsme většinu freteček ven, založila jsem jim tedy i nová alba pro rok 2015 a jsou přidané na jejich stránkách. Jediný, kdo venku nebyl je Echinops a Bigi. Dayu jsme znovu očipovali a taky jsme se přihlásili na únorovou výstavu do Brna, kde bych chtěla nechat uchovnit Hopi.


17.11.2014 sobotní den jsme si opět skvěle užili na fretčí výstavě v Praze. Bohužel jsme ale u veterinární přejímky, kde se také načítali fretkám čipy, protože bylo povinné aby všechny přihlášené fretky měly čip, zjistili, že Daya svůj čip nejspíš někde ztratila, ale účast nám byla i přes to povolena. Z naší smečky se zúčastnil Echinops, Caesi, Daksha, Daya a Hópihe, Taliho jsem nakonec odhlásila a místo něho vzala Dineshe. Z našeho chovu se pak také zůčastnila i Cyntia, která se umístila na 1. místě nekastrovaných albino samic. Caesi se umístil na 1. místě kastrovaných albino samců, Dino na 1. místě kastrovaných angora samců, Daksha na 2. místě kastrovaných angora samic, Hópihe na 2. místě albino junior samice a nejlépe dopadla Daya, která se umístila na 1. místě kastrovaných angora samic a také na 2. místě kastrovaných samic v celkové konkurenci 10ti kastrovaných holek.

18.10.2014 v pondělí byla Hópi na očkování proti vzeklině a tak už účasti na výstavě snad nic nebrání, její váha ten den byla krásných 730g.

30.9.2014 malá Hópihe roste jako z vody, je neskutečně živá a ukvokaná, jiné fretky jí bohužel zatím moc nepřijaly, největší problém je opět s Daksh a Dayou, ale až malá povyroste, zkusíme seznamování venku, na neutrálním území. Pokud by ani toto nepomohlo, pak bude Hopi spolu s Talim a Caesarem, kteří jí nic nedělají. Včera malá podstoupila přeočkování proti psince a ještě nás čeká očkování proti vzteklině to bych ráda stihla do 14ti dnů, aby s námi mohla jet na výstavu do Prahy, kam jsem jí dnes spolu s Dakshou, Dayou, Echinopsem, Talim a Caesim přihlásila.

11.9.2014 včera jsem si podle plánu udělala výlet do maďarské Budapešti pro malou Hópihe. Domu jsme se vrátily až dnes dopoledne, ale malá byla moc hodná, skoro celou cestu pěkně prospala, budila se jen na jídlo. Přidávám její úplně první fotečku, více fotek přidám snad brzo, až se mi podaří něco nafotit.

2.9.2014 plánovaná výstava fretek v Praze, první - levnější termín pro přihlášení již běží.

27.8.2014 plánovala jsem návrat k chovu čistě standardních - krátkosrstých fretek v tchořovitých a albino barvách, za tímto účelem jsem si pořídila polotchoře Echinopse. Jeho partnerkou měl být potomek, který bude mít v rodokmenu naší Žofku, loni jsem si z posledního Tonicovo krytí vzala roky plánovanou malou Sun, která nás bohužel před krátkou dobou opustila. Snažila jsem se tedy najít jinou holčičku s podobným rodokmenem jako měla Sun, ale vypadá to, že už nám jako jediný chovný potomek zůstává Bhadraksh, ale i on už má mezi předky angorky, ačkoliv on sám by měl mít jen asi 12,5% "angorské krve" a jeho potomci už tedy pouhých 6,25%, tak mi to nepřišlo ideální, i když miminko od něj bych si v příštím roce také ráda vzala. Hledání v chovtelských stanicích v ČR jsem zamítla rovnou, oslovila jsem tedy nějaké soukromé chovatele, ale bohužel i tam to bylo bez výsledku - fretky bez známých předků a ani v zahraničí jsem příliš nepochodila, buď albino mláďata nikdo nechová, nebo všechno s angorskou krví a když už standard, tak byli volní jen kluci. Nakonec jsem dnes zaplatila zálohu na holčičku z Maďarska, která pochází z Maďarsko-Srbské pracovní (lovecké) linie, je zde kladen důraz především na pevné zdraví a dlouhověkost fretek, otec naší holčičky je již 9ti letý a je stále aktivně využívaný při lovu, stejně jako někteří její prarodiče a ačkoliv její rodokmen mám prozatím jen na 3 generace, tak sahá až do roku 1992, kdy se narodili někteří její praprarodiče. Pro malou Hópihe si jedu 10. září.

13.8.2014 v neděli se nám vrátilo další miminko z vrhu "D", je to sameček Dinesh, který šel původně do nového domova spolu se svojí sestřičkou Dayou. Daya je u nás už od února, kdy původně přijela jen na ukončení říje s Caesim, který byl krátce po kastraci, ale již v té době měla panička rodinné problémy a tak jsme se domluvily, že Dayu necháme u nás, než se vše vyřeší. Daya už se zpět nevrátila, ale nám se vrátil Dinesh. Je to krásný, veselý, kastrovaný klučík.

4.7.2014 ve 4:00 nás navždy opustila naše nejmladší Metaxa SunTonic, byla uspána kvůli lymfosarkomu.

17.6.2014 Miška oslavila své 5. narozeniny.

10.6.2014 Bigi oslavila své 6. narozeniny, podstoupili jsme i preventivní prohlídku, kde sono a krevní testy vyšly v pořádku, o něco hůře ale dopadl RTG, kde bylo zvětšené srdíčko, plánuji tedy ještě vyšetření srdíčka v Praze.

24.5.2014 Caesárek a náš vrh "C" oslavil své 2. narozeniny.

11.5.2014 Echinops oslavil své 3. narozeniny a zároveň první rok v naší smečce. Své 3. narozeniny ten den oslavil také náš vrh "B".

3.5.2014 Daksh je po kastraci v pořádku, má vyndané stehy a pomalu obrůstá srstí. Cyntia, která byla nakrytá s Talim, bohužel nezabřezla a má falešnou březost.

7.4.2014 včera jsme byli s Dayou na vytažení stehů a protože Daksh začala mít tmavý výtok, vzali jsme jí na veterinu s sebou s podezřením na zánět dělohy. Na sonu byla pouze zesílená stěna dělohy, děloha nebyla nijak naplněná, ale i tak dostala antibiotika a objednali nás hned na druhý den na kastraci. Dnes tedy podstoupila kastraci i Daksha, zánět v děloze sice nebyl nijak rozsáhlý, ale byl tam už i zánět pobřišnice. Operaci i pooperační stav zvládá bez problémů, dostává dvakrát denně dvoje antibiotika a o víkendu nás čeká kontrola.

4.4.2014 vytvořila jsem nové fotoalbum pro Biguš, která brzo oslaví své 6. narozeniny.

2.4.2014 náš vrh "D" oslavil své první narozeniny, všem mimčům přejeme všechno nejlepší a spoustu zdraví do dalších let.

27.3.2014 po dohodě s majitelkou Dayi jsme dnes nechali Dayu vykastrovat. Spolu s ní jsem na kastraci objednala i GinTonica, u kterého jsem nechala udělat i podrobné vyšetření, protože se mi nelíbilo jeho bříško a bohužel mé podezření se potvrdilo. Na sonu byl nalezen v bříšku nádor, při samotné laparotomii pak bylo zjištěno, že jde o nádor levé nadleviny a dali jsme souhlas k jeho odstranění. Operace i kastrace proběhly bez problémů, Tonica jsme dostali ještě ten večer probuzeného, po příjezdu domu se ale jeho stav zhoršil a 28.3. v 1:10 zemřel. Odešel přesně rok po tom, co nás opustil jeho otec Semy.

21.3.2014 dnes jsme odvezli Taliho do Prahy, kde na něj čeká nevěsta Cyntia. Pokud se vše podaří tak, jak má, pak by se miminka měla narodit okolo 3.5.14, všechna budou s poloangorskou a angorskou srstí.

10.3.2014 Dilber má vytvořené nové fotoalbum pro rok 2014.

3.3.2014 sobotní den jsme si opět skvěle užili na fretčí výstavě, tentokrát v Praze. Z naší smečky se zúčastnil Tali, Dilber, Echinops, Caesi, Daksha a Miška, kterou jsem dodatečně přihlásila na místo Sun, kterou jsem bohužel ze zdravotních důvodů musela z výstavy stáhnout. Z našeho chovu se pak také zůčastnila i Cyntia, která se umístila na 1. místě nekastrovaných albino samic. Miška se umístila na 1. místě kastrovaných sable samic, Dilberek na 3. místě angora samců a nejlépe dopadl Caesi, který se umístil na 1. místě kastrovaných albino samců a také na 2. místě kastrovaných samců v celkové konkurenci 9ti kastrovaných kluků.

26.2.2014 dlouho plánované krytí Cyntie a Taliho musíme ze zdravotních důvodů samičky bohužel zrušit. Cyntia je na 5.3. objednaná na kastraci a odstarnění útvaru, který se jí vytvořil u mléčné žlázy. Doufám, že vše proběhne bez problémů. Taliho v brzské době čeká chemická kastrace.

20.2.2014 s Caesim jsme byli na kontrole a vytažení stehů, ranky si vůbec nevšímal a tak mu až do vytažení zůstaly oba stehy. Kastraci si zatím příliš neuvědmuje a je stále sexuálně aktivní, proto jsem ho využila k ukončení říje u Daksh, od které miminka neplánuji a také nám včera přijela na ukončení říje i Daya. Sestřičky jsou si neuvěřitelně podobné, i když jako malé vypadaly každá jinak. Přikládám odkaz na její album.

10.2.2014 Caesi má kastraci úspěšně za sebou. Vše zvládl naprosto bez problémů a dvě hodiny po zákroku už běhal jako by se nic nedělo.

24.1.2014 Dilberek dostal hormonální implantát - suprelorin, nyní je tedy přibližně na dva roky "kastrovaný", nebude říjit. Hned na začátku února půjde GinTonic a Caesarius na klasickou - chirurgickou kastraci, u Taliho čekáme ještě na jedno krytí, které máme domluvené už téměř dva roky předem a potom ho čeká také Suprelorin. Budeme mít tedy jen jediného chovného samce a to Echinopse.

21.1.2014 v pátek ráno jsme se spolu s Aničkou (A Ray of Sunchine) a Míšou (Shelly's Ferrets) vydaly na výstavu do Budapešti. Výstava byla povedená a protože jsem s sebou zase vezla 6 freteček, byla jsem ráda, že zde byla možnost pronajmout si ohrádku na místě, jinak si totiž vozíme vlastní, což s tímto počtem fretek a při cestování vlakem není zrovna pohodlné. Další věc, se kterou jsme se setkaly poprvé bylo, že holčičky, které byly v říji, nesměly do sálu mezi jiné fretky a byly zamčené v jiné místnosti, údajně to bylo kvůli říjným samcům, kterým je ale většinou přítomnost říjné samičky naprosto ukradená a daleko víc je zajímá konkurence jiných říjných kluků. Jinak celkem bylo přihlášeno, v katalogu zaplsáno 102 fretek a 39 vystavovatelů. Z naší smečky se umístila Metaxa SunTonic na 1. místě bílých samic, Caesarius na 1. místě bílých samců, Daksha na 2. místě angora samic a také Tali na 3. místě angora samců. Dilberek se neumístil, ačkoliv byl ve stejné kategorii jako Tali a měl dokonce o 1,5 bodu více, nejspíš někde došlo k chybce, ale nevadí. Echinops měl z našich fretek bodově nejméně, ale i tak jsem s hodnocením velice spokojená, protože jediné body, které mu byly stržené, byly pouze za stavbu těla a celkový dojem, kde má -4 a -5 bodů s poznámkou, že je příliš tlustý, s čímž se nedá jinak než souhlasit, má totiž 2,7kg a je to na něm přece jen dost vidět. Velkou radost mi udělal také tím, že i když byl tahán z ohrádky i cizími lidmi, nikoho z nich se nesnažil kousnout.
Rovnou z výstavy jsme se pak jely podívat do chovatelské stanice "Thunder", která je zaměřená především na křížení fretek a divokých tchořů. Byla to nádherná zvířata, jen kluci byli o dost menší, než na jaké jsem zvyklá, jejich velikost byla v podstatě srovnatelná s holčičkama a tak jsem se vždy musela ujistit, koho to vůbec držím v ruce. O poznání větší a mohutnější tam byl pouze jediný kluk.
Celkově jsme si víkend výborně užily a doufám, že si ho někdy budeme moct zopakovat. Fotky z výstavy

12.1.2014 všichni naši kluci jsou v plné říji, říjit nám pomalu začíná i Daksha a já tak trochu doufám, že by mohla začít říjit i Sun, byla bych ráda, kdyby si to holky zvládly odříjit mezi výstavou v Budapešti a Praze. Nejen, že je teprve leden a většina fretek je v říji, ale Tali už dokonce začal línat do letní srsti a Biguš ho pomalu následuje.

1.1.2014 všichni kluci nám přichází do říje a začíná nám tedy období oddělování, ne proto, že by se spolu nesnášeli, ale právě z důvodu opačného - mají tendence se vzájemně tahat a znásilňovat, takže někteří už mají za krkem stroupky a je potřeba tomu zabránit. Prozatím je nechci oddělovat úplně a tak se snažím je různě prohazovat podle toho, jak spolu vychází a kdo koho "obtěžuje" nejvíc. Opět je nejvíc pokousaný Caesi, který si nechá všechno líbit a tak je nyní ve společné kleci s Tonicem a holkama. Tonic nikdy neměl potřebu jiné fretky tahat a obtěžovat. Dilber, Tali a Echinops jsou také spolu, ale pravděpodobně bude muset jít Dilberek na samotku úplně, alespoň co se bydlení týče. Za necelé tři týdny, 18.1., nás čeká další výstava a to v maďarské Budapešti, také jsme přihlášení na březnovou výstavu do Prahy a to bude na začátek roku poslední výstava.


10.12.2013 v sobotu jsme se zůčastnili výstavy v Krakowě. Stejně jako loni byla výstava velmi vydařená a pohodová, přihlášeno a v katalogu zapsáno bylo 137 fretek. Velkou radost mám z našich odchovů, především z vrhu "C", kdy se Caesarius umístil na 1. místě bílých samců a získal titul Nejlepší bílý samec výstavy, stejně jako loni GinTonic. Jeho sestra Cyntia, která jela i se svou majitelkou spolu s námi, se umístila na 1. místě bílých samic, získala titul Nejlepší bílá samice výstavy a také 1. místo dospělých samic. Během posuzování si mohl každý z rozhodčích vybrat nejsympatičtější fretku ze všech, které posuzoval a tak Daksha získala titul Nejsympatičtější fretka od Uny Reinsone. Metaxa SunTonic a Echinops byli uchovnění jako velmi vhodní k chovu. Foto z výstavy níže

13.11.2013 Sun, Daksha, Dilber, Tali, Caesi a Echinops jsou přihlášení na výstavu do Krakowa, která se koná 7.12. Echinops je v Krakowě přihlášený i na posouzení chovnosti.

3.11.2013 aktualizována sekce prodej, kde jsem se rozhodla nabídnout možnost nechat si ušít pelíšek nebo sadu pelíšků dle vlastního výběru. Aktuálně je k prodeji i jedna třídílná sada, spíše pro fretčí holčičku.

29.10.2013 z malé SunTonic nám vyrostla krásná holčička, která má nyní 1,25kg a je tedy z našich holek největší, ale i přesto se na nedělní vycházce předvedla jako dokonalá atletka. Přikládám její fotky.

Další dvě miminka - Daksha a Dilber jsou věrnou kopií svých rodičů. Daksh nám hodně zesvětlala a je celá Miška, Dilbimu začal světlat xichtík a je tak hodně podobný Talimu.

19.10.2013 všechny fretečky se připravují na zimu, pěkně nabírají, rostou jim zimní kožíšky, všichni kluci už mají po říji a je tedy celkem klid. Už nějakou dobu jsou spolu i GinTonic a Caesarius, kteří se v době říje nesnesli. Před několika týdny jsem navíc nevydržela a zkusila pustit Taliho s Echim, kteří se do té doby potkávali pouze přes klec a naprosto se ignorovali, s očekáváním, že při přímém střetu se do sebe pustí, ale nic takového se nestalo, vzájemně se očichali a šel každý svou cestou, nakonec si oba ustlali na polštářku. S bílými kluky je to horší, ti na Echinopse stále útočí, ale věřím, že i oni by se mohli ještě srovnat.
Pro výstavu v Krakowě už jsou dané propozice i přihlášky, určitě bych chtěla vzít letošní miminka - Dilberka, Sun, Dakshu a potom také Echinopse, nejspíš pojede i Tali a Caesi. Echinopse bych ráda na této výstavě také uchovnila, zvažovala jsem i uchovnění Sun, ale vzhledem k tomu, že jí v té době bude necelých 7 měsíců, nechám to na jindy. Mimča v roce 2014 s největší pravděpodobností odchovávat stejně nebudeme a tak je zbytečné to uspěchat.

22.9.2013 Miška a Bigča mají vytažené stehy, u Bigči histologie prokázala Bazaliom, u fretek nejčastější zhoubný nádor kůže, byl však vybrán celý a nedosahoval k okrajům řezu, tak by se snad neměl tvořit znovu.
Obě holky už na vyholených místech zarůstají, komplet všechny fretečky začínají měnit letní srst za zimní a přibírají na váze.
Aktualizovala jsem sekci akce, kam jsem přidala plánované zahraniční výstavy. My bychom se rádi zůčastnili výstavy v Krakowě a pokud to bude možné, pak i výstavy v Budapešti, ale jsou měsíc po sobě a tak nevím, jestli to zvládneme.
Přidávám odkaz na fotky, jak naše potvory momentálně bydlí.

16.9.2013 včera jsme se zůčastnili 12. podzimního setkání fretkařů v Praze, které bylo velmi příjemné. Měli jsme také možnost vidět Bhadrakshe, syna po Mišce a GinTonicovi, je to krásný a veliký kluk. V soutěžích se umístil na 3. místě ve slalomu a 2. místě v probíhání rourou, našim klukům se do pohybu moc nechtělo a tak jsme se prošli pouze po lávce. Zítra jdem s Miškou a Bigčou vyndat stehy, měly by být výsledky i z Bigči histologie. Přikládám fotky ze setkání.

3.9.2013 Miška je po kastraci a Bigi po odstranění útvaru nad okem, obě zvládly operaci naprosto bez problémů a v rámci zákroku jim byly také vyčištěny zoubky. Ve čtvrtek nás čeká kontrola a za dva týdny vytažení stehů.

30.8.2013 Bigi a Miška jsou objednané na operaci, obě na 3.9. v ranních hodinách. SunTonic má 15 týdnů a na délku už dorostla dospělé holky, váhově má nyní z holek nejvíce. Minulý týden jsme pořídili ke kleci Furret tower i klec Furret XL a použili jí jako nástavec na Furret tower, nyní tedy bydlí 6 fretek - GinTonic, SunTonic, Tali, Miška, Dilber a Daksha ve veliké třípatrové kleci. GinTonic a Caesar mají na přelom podzim/zima také naplánovanou kastraci a pokud se po ní Tonic uklidní a přestane Caesiho napadat, půjde mezi ně také. Víc než těch 7 jich ale dohromady asi nedám, ne že by se tam nevešly, nebo jim tam bylo těsno, ale Bigča žádné jiné zvíře nesnese a Echinops, jako dospělý nekastrovaný samec, by měl asi se soužitím s jinými kluky také problém, i když... S Talim se přes klec naprosto ignorují, s Dilberem, jakožto miminkem, vychází bez problémů, problém je pouze u Echinopse a obou bílých kluků, kdy jdou do sebe dost tvrdě i přes klec a není to tak dlouho, kdy se Tonicovi podařilo vylést Echimu na klec a ten mu pokousal nohu tak, že skončil na ošetření u veterináře a pravděpodobně to na nožce zanechá následky. Uvidíme ale, jestli se po kastraci obou bílých kluků něco změní.

18.8.2013 miminka nám krásně rostou a všechna už nám dorostla dospělé fretky, s největší pravděpodobností u nás zůstane i Dilber a ne jen Daksha. Dilberek se hodně podobá na svého otce Taliho, jen má flekatý čumáček.
Echinops je u nás tři měsíce a je to naprosté zlatíčko, nejen, že nekouše, ale dokonce mi olizuje ruce. Pár cizích lidí už ho také hladilo a zatím ani náznak kousnutí, nechal si i zkontrolovat zoubky a tak to vypadá, že se budeme moct vydat i na nějakou výstavu, ale určitě bych chtěla nejdříve zkusit nějakou menší-větší akci, než ho vezmu na výstavu.
Bigče "bradavička" nad okem vyrostla znovu, proto se zítra chystám objednat na veterinu, domluvit se na její operaci a rovnou i na kastraci Mišky, obojí bych ráda spáchala naráz během prvního týdne v září.
Přikládám odkaz na aktuální fotky Dilberka

23.7.2013 SunTonic vypadá, že by z ní mohla být krásná, mohutná samička, pěkně přibírá na váze a v 9-ti týdnech měla 600g.
O víkendu u nás proběhlo stěhování fretek, klec Furet Tower, kterou jsem měla rozdělenou na dvě samostatné bytové jednotky, kde v horní polovině byl GinTonic s Talim a dole Caesarius, jsem vrátila do původní - prolejzací podoby a nyní jí obývá Miška, Caesarius, Dilber, Daksha a SunTonic. Tali a GinTonic se přesunuli do veliké, 120cm dlouhé, králičí klece, kterou máme na odchovy, ale je dostatečně prostorná i pro dva dospělé kluky. Až klukům skončí říje a budou moct být zase s Caesim, půjdou zpět do Towerky mezi ostatní, na podzim bych chtěla pořídit Towerku ještě jednu a obě propojit.
Ve středu jsme byli s Bigčou na veterině, nad okem se jí udělala bradavička/nádorek, který si škrábala a tak jsme dostali na výběr ze dvou možností - přeobjednat se a vyříznout to pod narkozou, nebo pokud si jí podržim a udržim, vypálíme to kauterem hned. Rozhodli jsme se pro druhou možnost, holka byla šikovná a krásně držela, není ale zaručené, že to nevyroste znovu a pak bychom šli na operaci.
Daksha si našla místo na Towerce, již několikrát jsem jí přistihla, že se tam ukládá ke spánku. Dnes při uklízení fretek odpadlých různě po bytě jsem Daksh nemohla dlouho najít, a protože část fretek se uložila sama ke spánku do klece, zaměřila jsem se na závěsnou trojůhelníkovou ložnici v horním patře Towerky, která vypadala, že by mohla být obývaná, když jsem se ale nahla do klece, abych si to ověřila, všimla jsem si její tlapky a ocasu, který visel krz vrchní mříž a ona spokojeně spinkala na kleci.
Přikládám odkaz na album s aktuálními fotkami spící i probuzené Daksh

13.7.2013 SunTonic má 8 týdnů a váží 475g. Klukům začíná pomalu končit říje, tak snad brzo budeme moct zprůchodnit Towerku a fretky sestěhovat do jednoho

3.7.2013 večer jsem vzala Taliho a Tonica na vycházku, Tali krásně pozoval a tak máme i pár fotek, které přikládám.

2.7.2013 dnes uplynulo přesně 9 let od doby, co jsme si domu přinesli naší první fretečku Žofinku, která nás bohužel před necelým měsícem opustila. Shodou náhod jsme si dnes dovezli dceru GinTonica (vnučku Sema, pra-pravnučku Žofky a Filípka), která se narodila 18.5.13, tedy opět ve stejný den jako se narodila Žofinka, pouze o 9 let později. Je to bílá - albino holčička a dostala jméno Metaxa SunTonic. Níže pár fotek.

30.6.2013 Echinops je u nás necelé dva měsíce. Než jsme si ho vzali, měli jsme na výber ze tří sourozenců u kterých nám chovatelka popsala jak stavbu těla, tak i chování každého z nich. Echinops byl ze sourozenců největší, nejvíce podobný tchoři, ale také s nejproblémovější povahou a do ruky byl brán pouze v nutných případech a jen ve svářečských rukavicích. Už když jsem si ho brala, nepočítala jsem s tím, že bych rukavice používala a prozatím jsem je ani použít nemusela. Ehinops se chová vcelku slušně, braní do ruky se mu sice ze začátku nelíbilo, byl v křeči a snažil se utéct, občas se ohnal a cvaknul, ale nikdy ne nijak silně. Momentálně už si na braní do ruky zvyknul docela hezky, už není křečovitý a nesnaží se za každou cenu utíkat, vydrží se i chvilku mazlit. Na říjného kluka je velice hravý a veselý. Zvládli jsme i čipování a první očkování proti psince, na veterině se choval vzorně, koncem týdne nás čeká ještě přeočkování. Níže přikládám odkaz na jeho fotky

16.6.2013 předminulý víkend odjela do nového domova Dristinka a minulý víkend odjela i Daya a Dinesh, kteří zůstanou spolu. Doma nám zůstala Daksha, která možná zůstane i natrvalo a volného k rezervaci máme už pouze klučíka - Dilberka, pro kterého hledáme novou milující rodinu.

4.6.2013 ještě jsme se nevzpamatovali z odchodu Semíka a přišla další rána, ve věku 9 let, 2 týdny a 3 dny nás navždy opustila naše první fretečka Žofinka.

28.5.2013 miminka mají 8 týdnů, minulý týden jsme dali bobíky na rozbor, byl negativní a včera jsme podstoupili celkovou prohlídku, vyšetření uší - negativní, očkování a čipování. Na očkování jsme měli jít už v minulém týdnu, ale protože jsme to odložili kvůli počasí, tak na nás zbyly pouze tři vakcíny, oočkovat jsem tedy nechala Dristi, která by měla jít do nové rodiny 1.6. a Dayu s Dineshem, kteří půjdou asi 9.6. s Dakshou a Dilberem zajdeme na očkování co nejdříve, ale ti jsou prozatím nezadaní. Přidala jsem fotky do odchovů i na rajče a dnešní vážení dopadlo následovně: Daya 412g, Daksha 460g, Dristi 495g, Dilber 620g a Dinesh 640g

22.5.2013 v úterý měla miminka už 7 týdnů, dnes jsem chtěla zajít na očkování a čipování ale vzhledem na počasí jsem to raději odložila. Úterní váhy miminek byly: Daya 350g, Daksha 380g, Dristi 403g, Dilber 500g a Dinesh 500g

20.5.2013 Bejbi porodila Caesimu dvě miminka.

18.5.2013 dnes slaví Žofinka své 9. narozeniny. V tento den se také narodila miminka Siréně, kterou jsme kryli s GinTonicem, takže se narodila ve stejný den jako jejich praprababička. Prozatím je jich 7 a asi to bude i konečný počet.

15.5.2013 včera měla miminka 6 týdnů, zítra odneseme bobíky na rozbor a za týden nás pak čeká očkování, čipování a celková vet. prohlídka. Včerejší váhy: Daya 239g, Daksha 262g, Dristi 287g, Dilber 343g a Dinesh 352g

11.5.2013 den, který přináší spoustu smíšených pocitů. 11.5.12 nás navždy opustil náš první fretčí chlapeček Filípek.
11.5.11 se Mišce narodil první vrh a tak přejem našim "Béčkům" všechno nejlepší k jejich druhým narozeninám. Toho dne se ale rodilo také v chovatelské stanici Bílý tesák, kde přišel na svět vrh "E" ze spojení divokého tchoře tmavého a albino fretky, jednoho kluka jsme si dnes, na jeho druhé narozeniny, přivezli. Více o něm v sekci naši kluci - Echinops.

8.5.2013 včera měla miminka 5 týdnů a stejně jako každý týden proběhlo focení a vážení, na stránky vkládám foto a váhy ale až dnes. Všechna miminka mají otevřená očka a potřebu konají hezky na záchůdek. Daksha, která byla nejmenší z vrhu a ze začátku jsem o ní měla obavy, má už pár dnů váhu vyšší než Daya. Na váze přibírají nejen miminka, ale i jejich mamina Miša, která to ze svých běžných 700g dotáhla na 1,3kg a je tak oplácaná, že už jí začíná být malý i kožich, budem s tím muset něco udělat. Váha miminek před ranním krmení byla: Daya 203g, Daksha 210g, Dristi 218g, Dilber 270g a Dinesh 282g. Dnes jsem také upravila sekci na prodej, kam jsem přidala volná miminka včetně fotek a popisků. Založila jsem miminkům nové album, kde budou fotečky od 36. dne.

30.4.2013 miminka dnes mají 4 týdny a tak jsem přidala jejich nové fotky do odchovů. Otevřené jedno očko má už i Daksha, nejmenší holčička z vrhu. Už pár dní se snaží používat kočičí záchůdek, dostali tedy WC se sníženým vstupem. Začínají také žužlat suché graulky, která má Miška v misce a proto jsem jim dnes začala krom masa dávat zvlášť na talířek i namočené granulky. Ráno před krmením proběhlo také vážení, které dopadlo následovně: Daksha 121g, Daya 128g, Dristi Malaikat 143g, Dinesh 178g a Dilber 175g. O angorkách se říká, že jsou od narození menší a pomaleji rostou, jde o náš první angorský vrh a tak nemohu srovnávat, nicméně angorská miminka z tohoto vrhu měla porodní váhu stejnou jako miminka z předchozích dvou vrhů, kdy šlo o part angory a half angory, nyní ve věku 4 týdnů mají váhu o dost vyšší než miminka ze dvou předešlých vrhů.

28.4.2013 dnes ráno při kontrole a muchlání miminek jsem si všimla, že nám Dayenka začíná rozlepovat jedno očko a podle toho, jak to vypadalo odpoledne, bych řekla, že zítra bude mít očko již otevřené celé. Barvu miminek jsem považovala za tchořovitou, nyní však začíná nabírat výrazného hnědo-červéného tónu, že by přeci jen nějaká čokoládka?

24.4.2013 Žofince se pomalu zhoršila chůze na zadní nožky a protože má problémy hlavně po dlouhém odpočinku a v kleci se jí do pohybu moc nechce, rozhodla jsem se jí už do klece nezavírat a mít jí pořád na volno. Je to už pár dní a chůze se jí značně zlepšila. Dneska se přišla podívat na krmení miminek, pěkně je očuchala, očuchala i jejich masovou kaši a pak usoudila, že kašovitá strava ještě není nic pro ní a jala se jít nacpat granulkama. Žofinka za necelý měsíc, jak pevně věřím, oslaví své již 9. narozeniny. Přikládám odkaz na pár dnešních foteček.

23.4.2013 miminka mají tři týdny, již třetím dnem jsou krmena škrábanym masíčkem, prozatím dávám pouze syrové kuřecí prso, které míchám spolu s mlékem od Royal canin na kaši, během pár dnů ale začnu pomalu přidávat i maso krůtí a hovězí. Váhy z dnešního rána, ještě před nakrmením, jsou: Daksha 59g, Daya 62g, Dristi Malaikat 68g, Dinesh 80g a Dilber 81g. Přidala jsem do odchovů jejich nové fotky a zde přidávám odkaz na album, kam budu přidávat jejich fotky od třetího týdne. Volní jsou stále oba kluci.

18.4.2013 s Talískem jsme oslavili jeho první narozeniny. Dopoledne u nás bylo krásné počasí a tak jsem vzala miminka na focení na balkon, odpoledne jsem pak byla vyvenčit Caesiho s Talim. Níže přikládám odkazy na dnešní fotky.

17.4.2013 na ČERVEN plánujeme FRETČÍ VÝLET na Pravčickou bránu, více informací v akcích. Všichni fretkaři srdečně zváni!

16.4.2013 miminka mají dva týdny, aktuální váhy jsou: Daksha 29g, Daya 37g, Dristi Malaikat 40g, Dinesh 52g a Dilber 57g.

9.4.2013 dnes je miminkům jeden týden. Už pár dnů je mezi klukama a holkama značný velikostní rozdíl, holky nám na váze přibírají o něco pomaleji, nicméně i ony krásně rostou a rovnoměrně přibírají. Dnes proběhlo také jednotlivé focení, fotky dodám do odchovů a také jsou každý den přidávany aktuální fotky do jejich alba na rajčeti. Dnešní váhy miminek jsou: Daksha 15g, Daya 18g, Dristi Malaikat 22g, Dinesh 31g a Dilber 34g.

6.4.2013 když jsem včera večer kontrolovala miminka a našla dvě miminka mrtvá, měla jsem za to, že šlo o holčičky, ale dnes ráno jsem zjistila, že máme 3 holky a 2 kluky, přišli jsme tedy o holčičku a chlapečka. Zbylých 5 miminek se má čile k světu, krásně rostou, jsou den odedne aktivnější a také hlasitější.
V následujících dnech by nám také měly dorazit dvě nevěsty - Bejbi a Siréna, obě holky už známe, na krytí u nás byly již v loňském roce, obě u GinTonica. Letos půjde o opakované spojení Siréna s GinTonicem a Bejbi přijede za Caesarem, bude to jeho první a nejspíš i jediná zkušenost. Další krytí s Caesim neplánuji a na podzim půjde pravděpodobně na kastraci. Bejbi by měla přijet zítra a nebo v pondělí, ale s majitelkou jsme se zatím ještě podrobněji nedomluvily a Sirénu nám dovezou v neděli. Obě krytí jsem přidala do sekce odchovy, ačkoliv odchov nebude probíhat u nás, mohu v případě zájmu o miminko zprostředkovat kontakt. Miminka od Bejbi předpokládáme v tmavé tchořovité barvě a případně i s bílými ponožkami, se standartní srstí, ale mohou nést vlohu pro dlouhou srst (angora gen). Miminka od Sirény budou se standartní délkou srsti v barvě sable, sable WE mitt a albino.

4.4.2013 během dnešního dne jsme bohužel přišli o dvě holčičky, vypadá to, že je Miška zalehla.

2.4.2013 dnes večer Miška konečně porodila, stav k půlnoci je 7 miminek, vypadá to na 4 holčičky a 3 kluky, podle nosánků nejspíš všechno angorky. Namátkově jsem jednu angorskou holčičku zvážila a má krásných 11 gramů, mezi miminky nejsou žádné viditelné velikostní rozdíly, ale zítra budeme měnit pelíšek a při té příležitosti bych chtěla všechna miminka odvážit a prohlédnout podrobněji, dnes to bylo jen velmi narychlo. Do odchovů přidána kolonka pro miminka, všechna mají prozatím stav "později", protože čekám, jak se někteří ze zájemců rozhodnou, nicméně některá miminka, jak holčičky, tak kluci, jsou určitě volná a je možná předběžná rezervace. Přikládám první fotečky.

1.4.2013 Miška je 42. den po nakrytí, má už tedy termín porodu, prozatím jsou ale miminka stále v bříšku a doufám, že porod proběhne co nejdříve a hlavně bez komplikací. Přidávám jedno video, pro zvětšení kliknout na obrázek 2x.

28.3.2013 v 16:25 jsme se rozloučili se Semíkem. Ještě ráno byl v pořádku a běhal, v průběhu dne se ale jeho stav zhoršil a rozhodli jsme se ho dál netrápit a nechat ho uspat.

27.3.2013 Miška z velké části přelínala na letní srst, dlouhou zimní srst má už jen na hlavě, nožkách a ocásku. Začínají být vidět pohyby miminek. První termín máme již tuto sobotu, kdy to bude 40. den od krytí, ale porod očekáváme spíš až 41.-42. den, tedy v neděli nebo pondělí.

17.3.2013 včera to byly 4 roky, co je Semča u nás, momentálně však bojujeme za každý den. Hystologické vyšetření po lednové operaci bulky ukázalo, že jde o myxosarkom středního stupně, bulka narostla pár dnů po operaci znovu a začátkem února jsme se rozhodli zkusit operaci ještě jednu, kdy by se spolu s bulkou odstranilo i co nejvíce zdravé tkáně v jejím okolí, bohužel ani toto nepomohlo a boule narostla v krátké době znovu. Nyní bere 2x denně 1/4 prednisonu a přidáváme sanicell. I když se boule stále zvětšuje, tak Semča se zatím drží, je aktivní a má chuť k jídlu.
Miška pěkně přibírá na váze, je 4. týden po krytí a nabrala cca 120gramů. Začíná jí růst nový kožíšek a každým dnem tedy čekám, že bude schazovat srst zimní.
Na výstavě v Brně jsem si nechala fretečky nafotit od fotografa, před pár dny nám přišly a tak níže přidávám odkaz. Také jsem ofotila Caesiho a Taliho posudky z posouzení chovnosti, které také přidávám a již jsou k nahlédnutí na jejich stránce.

8.3.2013 prohmatávala jsem Mišku a zdá se, že krytí bylo úspěšné, očekáváme tedy "Velikonoční" nadílku.

26.2.2013 výstava v Brně je za námi, pocity jsou dost smíšené, rozhodně jsem ale ráda, že jsme se zůčastnili, byla to super zkušenost a možnost zažít posuzování trochu jinak než doposud. Posuzovalo se 5 kategorií naráz a fretky k posuzování předával majitel přímo porotci, takže při vystatování více fretek bylo dost problematické a někdy i nerálné to ohlídat - vysedět frontu u jednoho stolu a potom přejít s jinou fretkou z jiné kategorie k dalšímu stolu a stihnout to dřív, než se daná kategorie uzavře. U kastrovaných holek, které posuzovala jedna z rozhodčích z Maďarska jsme to nestihli včas a příliš se netvářila na to, že by nám je měla posoudit dodatečně. Každou fretku posuzovali dva rozhodčí nezávisle na sobě, tedy bylo nutné si vším projít s každou fretkou dvakrát... Stejně tak nereálné bylo stát s fretkou při nominaci do BIS a zároveň jít s toutéž fretkou na posouzení chovnosti, na což jsem byla během nominace Taliho několikrát uporozněna a nakonec mi bylo oznámeno, že neví, jestli nám chovnost ještě posoudí, protože rozhodčí někam odešli. Naštěstí se ale zase vrátili a byli ochotní nás ještě posoudit, takže uchovněný je i Tali. Na druhou stranu se mi líbilo, že jsme měli možnost být přímo u posuzování a bylo nám vysvětleno, za co přesně se fretce dané body strhnou. Co se týče našeho umístění, pak Tali se umístil na 2. místě junior angor a byl nominován na BIS junior angoru výstavy, kde po dlouhém rozhodování byla upřednostněna lépe osrstěná samička. Caesarius se umístil na 3. místě junior samců, oba s titulem "Grandšampion", Bigi a Miška bez umístění, ale s diplomen "šampionů". Diplomy "Grandšampion" se udělovaly fretkám, které měly minimálně 98 bodů alespoň od jednoho z porotců a champion fretkám, které měly minimálně 95 bodů od obou rozhodčích. Výstavy se zůčastnila i Cyntia, sestra Caesiho, která dostala velice krásné hodnocení a to 97 bodů od obou rozhodčích a titul champion, bohužel to bylo bez umístění a bez šance na nominaci do BIS, které se dle bodového hodnocení měla zůčastnit, ale její číslo nebylo vyhlášeno, byla uchovněna jako velmi vhodná pro chov. Caesar a Tali byli uchovnění, Caesi jako velmi vhodný k chovu s 98,5 body ze 100, kdy mu byl 1 bod stržený za špičaté uši a drobné zuby, další 1,5 bodu za hlavu, která je v poměru k tělu malá. Tali byl označený jako mimořádně vhodný k chovu se 100 body ze 100.
Pár fotek z výstavy

18.2.2013 Talísek dnes slaví 10 měsíců, stal se z něho velký chlap a jako takový to taky musí řádně oslavit, dnes došlo k jeho prvnímu svázání. Pokud bude úspěšné, pak miminka ze spojení Apogee Boduleferrets (CZ) x Pantalaimon von Eriks fretchenbande (import DE) budou okolo 1.4.13.

6.2.2013 nad ránem nám napadl sníh a přes den krásně svítilo sluníčko, nedalo mi to a fretky jsem vzala na vycházku. Fotky z vycházky má Pantalaimon, Caesarius, Miška a Bigča, fotky najdete v galerii u jejich profilů. Malá ochutnávka níže.

3.2.2013 na výstavu do Brna jsem přihlásila Bigču, GinTonica, Mišku, Taliho a Caesara. Taliho s Caesarem jsem přihlásila i na posouzení chovnosti a Mišku s Talim bych pak ještě chtěla přihlásit do doprovodné kategorie o nejlepší pár.
Včera jsme měli první letošní procházku a Tali s Caesarem se seznámili s novým fretčím kamarádem Bertíkem. Pár fotek přikládám níže.

26.1.2013 Míša nám začíná pomalu říjit. Uvidíme, jak dlouho jí bude trvat než příjde do plné říje a bude možné jí krýt, předběžně termín krytí odhaduji na druhou polovinu února.
Pro zájemce připomínám výstavu v Brně, která se koná 24.2.2013. Více info po kliknutí na obrázek.

13.1.2013 dnes jsem vyfotila a přidala album i k Žofce, která jak pevně věřím, letos v květnu oslaví své 9. narozeniny.

12.1.2013 v úterý Semča podstoupil plánovanou operaci nádoru, šlo o rosolovitý neohraničený útvar prorůstající do vrstev svalů, což bohužel nevypadá moc dobře, ale uvidíme jak dopadne histologické vyšetření, výsledky bychom se měli dozvědět přibližně po 14ti dnech od operace. Operaci zvládnul bez problémů a už při přebírání byl čilý, doma se najedl a celkově se choval, jako by se nic nedělo. Zdá se, že ze všeho nejvíc ho štve pruban, který dostal na krytí rány, aby si nerozdrbal stehy. Nyní se mu ale začala dělat další bulka, o kousek níž než ta předchozí, v úterý jdeme na kontrolu a domluvíme se, co s tím dál.
GinTonic, Tali a Caesarius nám začínají říjit, prozatím jsou ale naprosto bez problémů, nemají tendence se napadat ani znásilňovat, tedy Caesara občas napadne, že by to na někoho mohl zkusit, ale ostatní se nenechají a tak ho to brzo zase přejde. Jinak jsou všichni moc hodní a žádný z nich neznačkuje, Tonic mi neznačkoval při žádné říji, u mladých je pravděpodobné, že ještě značkovat začnou, necháme se překvapit.

7.1.2013 dnes jsem vyfotila všechny fretečky, krom Žofky, která zrovna spala, a vytvořila jim nová alba pro rok 2013, fotky jsou k nahlédnutí u jejich profilů. Žofinky fotky a album dodám co nejdříve.
Semákova boule na hrudníku se zvětšuje, ještě na Silvestra jsme byli na kontrole, kde podstoupil i rentgen hrudníku, útvar do hrudníku naštěstí neprorůstá a tak jsme na zítra objednaný na operaci.


11.12.2012 venku nám pěkně nasněžilo a tak jsme vytáhli nachvilku freťule, ze začátku příliš nechápaly a vracly se do tašky, po chvilce ale začaly vylejzat a ve sněhu norovat.

9.12.2012 přihlásila jsem Tonica, Mišu, Taliho a Caesara na lednovou mezinárodní výstavu v Budapešti, ještě zvažuji přihlášení Bigči.

4.12.2012 Žofka začala mít častější hypoglikemické záchvaty a tak jsme dnes byly na kontrole. Hodnoty glukozy měla 2,8 mmol/l, zkusili jsme zvýšit dávky prednisonu z 1/4 denně na 1/4 ráno a 1/8 večer, kontrola v pondělí. Na veterinu s námi jel i Semy, kterému jsem v sobotu nahmatala na žebrech bulku, prozatím jsme se domluvili, že jí budeme jen sledovat a pokud by se zvětšovala nebo dělala nějaké problémy, půjde na operaci. Níže pár fotek Žofky ve věku 8 let a 7 měsíců.

26.11.2012 výstava v Krakově je za námi, byla vydařená a moc se mi tam líbilo. Účast byla poměrně veliká, v katalogu bylo zapsáno 140 fretek. Jako doprovodný program byla zařazena i fretčí olympiáda, kde jsme si krátili čas. Tonica a Caesiho jsem přihlásila na pití mléčka a jezení vajíčka, mléko vypili oba, vajíčko snědl jen Caesi, Tonic trochu olízal a nedokončil, Mišku jsem přihlásila na nejdelší stojku - panáčkování, ale prý je pohodlnější lízat pastu pěkně na všech čtyřech a tak se ani neobtěžovala postavit na zadní, proč také. V olympiádě bychom tedy opět mohli jistit místa poslední z posledních :) Bigča se umístila opět na 3. místě v barvě se znaky v kategorii kastrovaných samic, Caesarius na 3. místě bílých samců a hodně mě překvapilo umístění Tonica, kterého jsem původně ani brát nechtěla a přihlásila jsem ho spíš jen "do počtu" po tom, co jsem musela stáhnout Taliho. Nicméně můj momentálně opelichaný krysáček Tonic se umístil na 1. místě bílých samců a také jako nejlepší bílá fretka výstavy, vybíralo se z cca 16ti albino a DEW fretek ze všech kategorii, dostal se také do výběru o nejhezčí fretku celé výstavy, kde se velmi líbil polské posuzovatelce, ale už se neumístil. Přikládám odkaz na nějaké fotky.

19.11.2012 během příprav na polskou výstavu jsem objevila nylonovou ohrádku od Trixie a nylonovou přepravku XL (cca 81x58x58 cm), tyto věci u nás už uplatnění nenajdou a proto je ráda přenechám někomu dalšímu. Ohrádka i přepravka jsou vhodné také na výstavy místo klece. Více info v sekci prodej, fotky prozatím pouze ilustrační, pokusím se co nejdříve nafotit reálné.

17.11.2012 Pomalu se připravujeme na výstavu v Krakowě, dnes proběhlo stříhání drápků a očista zubů od zubního kamene. Tali má vytažené stehy, ale rána mu v délce přibližně 1cm začala mírně hnisat, na radu veterinářky tedy místo potíráme řepíkem, snad se to brzo zahojí a nebude potřeba jiné řešení. Kdyby se to nezlepšilo, máme se ještě v průběhu týdne stavit. Mírně nám pohubnul, z váhy 1,8 kg má už jen 1,7 kg, doufám, že si teď váhu udrží a zas něco nabere. Caesar bude mít příští týden 6 měsíců a jeho dnešní váha je 1,85 kg. Oba kluci jsou stále velmi klidní a dobře si rozumí, navíc jsou to velcí mazlíci, kteří chování a mazlení vyžadují. Přikládám odkaz na fotky dnešního řádění Caesiho a Taliho.

12.11.2012 v pátek jsme byli s Talim na kontrole, kontrola dopadla dobře, dostal ještě na týden antibiotika a ve čtvrtek půjdeme vyndat stehy. Snad už bude vše v pořádku. Taliho jsme z výstavy v Krakowě odhlásili a místo něho jsem přihlásila Tonica. Uvažujeme také nad výstavou v Budapešti, která se koná začátkem roku a kam bychom už vzali i Taliho.

6.11.2012 ve čtvrtek ráno, po příchodu z noční, jsem jako obvykle chtěla fretkám vyčistit klece a nechat je proběhnout. Při otevření klece se všichni seběhli ke dvírkům, jen Tali pořád spal. Po vyndání a položení na zem zůstal ležet a nebyl schopný se zvednou, hned jsem tedy volala na kliniku, kam jsme se také o chvilku později rozjeli. Na pohmat měl citlivý bříško, na sonu a RTG byl plynatý žaludek plný tekutiny, teplotu měl jen 35,2 stupně a byl dehydrovaný, nebylo možný zavést kanylu ani odebrat krev, dostal tedy infuzní roztok s glukozou podkožně a zůstal na klinice s tím, že udělají kontrastní RTG a až se trochu zavodní, pokusí se znovu o odběr krve a zavést kanylu na infuze. Okolo 18. hodiny byly výsledky krve, které měl v normě i kontrastní RTG, kde kontrastní látka zůstala v žaludku, dostával infuze, jeho stav se ale spíš zhoršoval a nebylo jistý, jestli se vůbec dožije rána. Rána se dožil. Dělal se znovu RTG, kdy kontrast z předešlého dne byl pořád v žaludku, domluvili jsme se tedy na operaci s podezřením na cizí těleso, které se ale při operaci neprokázalo. Dál zůstává ve vážnym stavu na klinice a není jistý, jestli přežije. Ještě večer se ale jeho stav zlepšil, začal i jíst a v sobotu dopoledne nám ho dali domu. Nyní už má zase zájem o okolí a běhání, jí, pije i vylučuje bez problémů a tak snad bude brzo úplně fit. Nicméně jeho účast na výstavě v Polsku tímto ruším, zatím nevím, jestli nechám přihlášenou jen Bigi s Miškou a Caesarem, nebo místo Taliho zkusím přihlásit Tonica, uvidíme.

18.10.2012 Tali má dnes 6 měsíců, jeho váha je 1,8kg. Do jednotlivých alb všech freteček jsem přidala nové fotky.

14.10.2012 s Bigčou, Miškou, Talim a Caesarem jsme se přihlásili na mezinárodní výstavu do polského Krakowa. Výstava, která se měla konat v Plzni byla zrušena.

16.9.2012 do sekce akce jsem přidala seznam plánovaných výstav a olympiád, valná většina z nich se koná v zahraničí.

13.9.2012 protože je Caesarek velký mazlík co se s námi večer rád válí na gauči a nechá se drbat i několik hodin, nemohu volit jinak a Caesar se stává právoplatným členem naší rodiny, zůstává natrvalo u nás.

8.9.2012 byli jsme s Tonicem pozvaní na sraz miminek od Bejbi a Tonica, bohužel dvě miminka nedorazila, ale i tak jsme měli možnost vidět zbývající tři. Děkujeme.

7.9.2012 malý Jimmy dle plánu odjel ve středu odpoledne, v novém domově bude mít společnost jiné fretky. Na nové majitele tedy už čeká pouze Caesarek, krásný albino poloangoráček s úžasnou povahou.

3.9.2012 malý Jimmy je do středy předběžně rezervovaný, může se však ještě uvolnit. Včera byl Tali s Caesarem poprvé na vycházce, Tali krásně běhal, Caesar byl vystrašený a nechal se nosit, zlom však nastal u rybníka, kde se mu velice líbilo a většinu času trávil hrátkami ve vodě. Nějaké fotky ke shlédnutí níže.

2.9.2012 jsme s konečnou platností přestěhovaní, i když ještě ne zcela zařízení a stále je tu spousta práce.
Některé freťule se začínají pomalu připravovat na zimu, přibírají a rostou jim zimní kožíšky. Z Taliho se nám stává velký kluk, jeho nejlepší parťák na hraní je momentálně Ceasarius, který je stále ještě u nás a je nezadaný. K prodeji tu také máme klučíka ze spojení Siréna x GinTonic, klučík je barvy Light sable WE mitt a k odběru připravený ihned. Na první fotce Tali, na druhé nabízený klučík.

10.8.2012 přestěhovali jsme se do většího a tak plánujeme pokoj jen pro fretky. Tali byl ve středu na přeočkování, má již dokončenou psinku i se vzteklinou, stejně tak mají už kompletní očkování Célia s Caesarem, ti byli na přeočkování v pondělí. Caesar je stále volný a naprosto bezproblémový.

29.7.2012 včera nás opustila i samička Cyntia, odjela do Prahy kde na ní čekají dva fretčí kamarádi - holčička Molly a chlapeček Hades. Zůstává u nás ještě Célia, pro kterou si majitelé přijedou v polovině srpna a klučík Caesarius, který svou novou rodinu stále ještě hledá.

21.7.2012 do nového domova odjel i druhý champagne chlapeček Cedrick, ten je prozatím první a jediná fretka v rodině.

20.7.2012 Ceresek odjel do nového domova, již na něj čeká bráška Barid z loňského vrhu.

14.7.2012 miminka jsou zdravá, bez střevních parazitů a ušního svrabu, jsou naočkovaná proti psince, očipovaná a mají vystavené pet pasy, příští týden budou k odběru.

5.7.2012 miminkům od Mišky je 6 týdnů, po víkendu bychom chtěli odnést vzorky trusu na rozbor a ke konci týdne je čeká celková prohlídka, očkování, čipování a vystavení pasů, o týden později mohou odcházet do nových domovů. Albínci - holčička a chlapeček jsou zatím stále volní.

2.7.2012 dnes uplynulo přesně 8 let od doby, co jsme si domu přivezli Žofinku.

29.6.2012 miminka od Mišky měla včera 5 týdnů, všechna už mají otevřená očka, snaží se vykonávat potřebu na WC a krásně si hrají. Volné máme stále dva poloangorské albínky - holčičku a chlapečka. Chlapeček je momentálně největší a holčička se zdá mít nejdelší srst. Níže odkaz na jejich fotky

27.6.2012 v pondělí se samičce Siréně a GinTonicovi narodilo 6 miminek. Pohlaví a zbarvení zatím nevím, ale pokud by měl někdo předběžně zájem o standartní (krátkosrsté) miminko, může se nám ozvat.

25.6.2012 ze spojení Lady Jess x GinTonic volná ještě dvě standartní miminka - albino holčička a champagne chlapeček, do nového domova mohou jít ihned

23.6.2012 vyzvedli jsme si malého Pantalaimonka

18.6.2012 uvolnila se nám dvě poloangorská miminka - albino chlapeček a holčička, pravděpodobně u nás žádné z miminek nezůstane, protože o víkendu k nám přibude čokoládový angoráček Pantalaimon z německého Speyer.

13.6.2012 chlapeček Cyrus zemřel, vzhledem k věku nám bylo úmrtí podezřelé a tak jsme po domluvě s veterinářem nechali provést pitvu, vše nasvědčuje tomu, že zemřel na aspirační pneumonii - vdechnutí mléka při saní a nebo zvracení. Miminka už začala jíst maso a v době přechodu na pevnou stravu se zvracení může objevit. O všechna miminka se nám již zájemci přihlásili a momentálně tedy není žádné volné, ale může se tát, že se ještě nějaké uvolní. Uvažujeme o tom, že jedno miminko zůstane doma, ale zatím jsme se ještě úplně nerozhodli jestli ano nebo ne a které by to mělo být, proto prozatím jména zájemců neuvádím.

10.6.2012 miminkům je 17 dní a začínají baštit kuřecí maso. Volná jsou poslední dvě poloangorská miminka - holčička a chlapeček v barvě albino.

31.5.2012 miminkům je jeden týden a jejich váhy jsou:
Célia 26g, Cyntia 30g
Caesarius 31g, Cyrus 35g, Ceres 33g, Cedrick 27g

30.5.2012 aktualizovala jsem složku "prodej" kam jsem přidala volná miminka a jejich aktuální fotky.

27.5.2012 přikládám odkaz na album s miminkovskými fotkami

25.5.2012 angorská holčička dnes bohužel zemřela, ostatní miminka se drží a přibírají na váze.

24.5.2012 přivedla Miška na svět 7 miminek. Máme 3 holčičky - angoru, albino a sable poloangory, 4 chlapečky - albino a tři jsou barevní, všichni vypadají na poloangory. Fotečky jednotlivých miminek v odchovu.

21.5.2012 první "miminkovské" video, narození miminek očekáváme už každým dnem, nejblišší termín má ve středu.

18.5.2012 Žofinka slaví své 8. narozeniny.

17.5.2012 od Lady Jess a GinTonica je volná poslední albino holčička, možnost rezervace. Mišce se začínají miminka v bříšku pěkně mrskat, termín porodu má ke konci příštího týdne.

15.5.2012 Tonic má další dámskou návštěvu, krásnou ponožkatou tchořinku Sirénu, pokud se vše podaří, miminka se narodí okolo 26.6.

14.5.2012 Miška má 31. den březosti, bříško je na prasknutí a začínají být vidět pohyby miminek.

11.5.2012 ve 4:30 mi v náručí odešl za duhový most Filípek, zakladatel naší smečky, ale především nenahraditelný mazel.

2.5.2012 samičce Bejbince a našemu Tonicovi se narodilo 5 miminek - 3 holčičky a 2 chlapečci, všechna jsou předběžně rezervována.

30.4.2012 u Mišky jsem v bříšku nahmatala cca 5 stejně velkých "kuliček" a tak to vypadá, že se nám krytí vydařilo. Ještě zvažuji, jestli si to půjdem v pátek ověřit na sono.

29.4.2012 včera se samičce Lady Jess a našemu Tonicovi narodilo 6 miminek. Do konce týdne by měla porodit i samička Bejbi. Miška je dnes 16 dnů od prvního krytí a prozatím to vypadá líp než po prvním krytí, pěkně nabírá a "hruškovatí"

18.4.2012 Žofce je dnes přesně 7 let a 11 měsíců, přikládám odkaz na pár dnešních fotek

16.4.2012 dnes nám přišla zpráva, že Bejbinka, kterou jsme kryli s Tonicem, byla na sonu a miminka opravdu čeká.

15.4.2012 Miška se vrátila domů, krytí prý probíhalo bez problémů, ale zas nechtěla jíst, což nám udělala i u Abbracciho, nicméně už cestou domu se nacpávala granulkama. Říje jí končí a dneska už se krýt nenechala.

14.4.2012 podle plánu jsem včera odvezla Mišku za Dexterem, zda bude krytí úspěšné a nebo ne se dozvíme přibližně za 3 týdny, kdy půjdeme na sono.

12.4.2012 zítra k večeru povezu Mišku za ženichem Dexterem, doufám, že se nám krytí tentokrát vydaří.

6.4.2012 vzhledem k tomu, že Miška bude asi na krytí připravená dříve, než jsem čekala, budem nuceni přehodnotit krytí s Abbraccim, nejspíš nebudu mít tolik času, abych s ní jela na krytí do Nového Bydžova, což mě dost mrzí. Vybrali jsme proto kluka jiného, je jím champagne poloangorák Dexter Brilliant ferrets. Postupně se snažím upravit stránky, zejména chybné odkazy na fotky a podstránky, ale kompletní úprava bude ještě nějakou dobu trvat. Prozatím jsem upravila pár článků o chovu fretek, u holek a kluků odkazy na krytí, do profilu k některým fretečkám jsem přidala aktuální fotky, k Bigče a Filípkovi jsem dodala odkaz na album roku 2012.

4.4.2012 Miška jde do říje rychleji, než jsem čekala, pravděpodobně uskutečníme krytí ještě tento měsíc, předběžně asi v druhé polovině dubna.

31.3.2012 vypadá to, že Miška po nevydařeném krytí začíná opět říjit a tak se pokusíme o krytí znovu. Kdy budeme krýt záleží na tom, za jak dlouho se Miška dostane do plné říje, ale dříve než na přelom duben/květen bych to asi neviděla.

27.3.2012 přišlo nám pár foteček Bhadrakshe - Badíka, loňský syn Mišky a Gina. Má se moc dobře, jeho momentální váha je 2,2kg a je v říji, kdyby někdo z okolí Prahy sháněl fešáka ke krytí, může se ozvat. Badík může nést vlohu pro dlouhou (angora) srst, tedy pokud by samička byla poloangorka, je možné, že se ve vrhu objeví i nějaká angorská miminka. V sobotu jsem měla možnost vidět Baridka, je z něj také nádherný kluk, váží okolo 1,9kg a již je kastrovaný. O holčičkách - Bhadra a Bahula, mám info téměř denně, i když žijí až v Bratislavě. Níže přikládám odkaz na Badíkovi fotky.

26.3.2012 Miška má termín porodu, ale bohužel krytí s Abíčkem nevyšlo a máme falešnou březost. Očekávám, že by brzo mohla začít říjit znovu a tedy bych se chtěla o krytí pokusit ještě jednou.

23.3.2012 máme na krytí druhou samičku, černotchořovitou Bejbi, vzhledem k tomu, že její předci jsou prý tchořovití, očekávám, že z tohoto spojení budou miminka pouze tchořovitá - štěpitelná na albína nebo šampaně.

19.3.2012 včera přijela Tonicovi dámská návštěva, šampaňská holčička Lady Jess, Tonic se náležitě snažil a výsledek uvidíme za 6 týdnů, jestli se podařilo a nebo ne. Kdyby měl někdo zájem o rezerveci standardní - krátkostré fretečky z tohoto spojení v barvě šampaň a nebo albino, může se nám ozvat.

29.2.2012 Miška nám přibírá na váze, ale jestli je opravdu březí a nebo ne zatím s jistotou nedokáži určit, snad o pár dnů později.
Dneska bylo pěkné počasí a tak jsem vytáhla Sema s Tonicem na vycházku. Po dlouhé době vydržel Semča běhat déle než 15-20 minut, které jsou od loňska jediná jeho aktivita, potom už začne polehávat a brzo usíná, dnes venku vydržel šmejdit přes hodinu a půl. Uvidíme jak na tom bude zítra, jestli bude schopný vůbec vstát. Pár foteček z vycházky

15.2.2012 byla jsem si vyzvednout Mišku, dnes už prý na Abíčka i syčela a vypadá to, že jí říje končí, jestli se krytí vydařilo uvidíme přibližně za 3 týdny. Dorazil nám také certifikát z posouzení chovnosti, Miška dostala 107,5 bodu a byla uznána jako velmi vhodná pro chov.

12.2.2012 dnes jsme podle plánu odvezli Mišku k Abíčkovi na krytí, vyzvedneme si jí nejspíš v průběhu týdne. Abbíček se snažil už od začátku a tak doufám, že z toho snažení něco bude. Na první fotce Abbíček s Miškou a na druhé jeho loňská angorská dceruška.

9.2.2012 s Miškou se vydáme do Nového Bydžova na krytí již tuto neděli, pokud vše vyjde, miminka se narodí okolo 25.3.

2.2.2012 očekávám, že během dvou týdnů se s Miškou vydáme za ženichem, pokud vše vyjde, miminka se narodí na přelomu března/dubna

18.1.2012 dnes je Žofce přesně 7 let a 8 měsíců.
V sobotu 14.1. jsme se zůčastnili fretčí výstavy v Praze, na výstavu se přišli podívat bývalí majitelé Mišky a také jsme měli možnost vidět Abbracciho a jeho dceru. Abbracci je krásný angorský kluk, snad letos krytí s Miškou vyjde, i když je to zase hodně nejisté. Miška už začíná říjit, ale Abbracci prý ještě v říji není a tak doufám, že si pospíší. Co se týče výsledků, dopadli jsme asi následovně:
Bigča - 3. místo v kategorii samice se znaky (98b)
3. místo v kategorii domácí mazlíček (fretky bez původu)
GinTonic - 1. místo v kategorii albino samec (98b)
Miška dostala 98,5 bodu, ale na umístění v její kategorii to nestačilo, byla uchovněná s počtem 107,5 bodu.
Pár fotek z výstavy níže

8.1.2012 přidávám pár fotek naší Žofky, za 10 dnů jí bude přesně 7 let a 8 měsíců. Po kliknutí na náhled se otevře její fotoalbum s aktuálními fotkami.

7.1.2012 příští sobotu se chystáme s Bigčou, Tonicem a Miškou na výstavu do Prahy. Měli bysme se tam sejít i s bývalými majiteli Mišky a také se snad příjde ukázat Badík, na kterého se už moc těším. U Mišky to vypadá, že začíná pomalu říjit.25.11.2011 ve středu jsme byli se Semčou v Praze na vyšetření srdíčka, vyšetření dopadlo dobře, nejde o žádnou vadu, u srdíčka je pouze zesílená mitrální chlopeň, která může být příčinou šelesti, ale žádné problémy by mu působit neměla.

11.11.2011 Bigi a Miška byly dnes na přeočkování psinky a vztekliny, zvládly to bez problémů. Cestou domu jsme šly přes zámeckou zahradu, tak jsem holky chvilku nechala poběhat na neutrálním území (doma je k ní Bigča agresivní) a byly vcelku bez problémů, občas se kously, ale zas si šla každá svým směrem.
Semča je stále dost unavený, i když občas už si poběhá a pohraje. Před několika dny mu dělali RTG, kde se paní doktorce nelíbilo srdíčko, je zvětšené, chystáme se na kardio vyšetření do Prahy, abychom zjistili, o jaký konkrétní problém se srdíčkem se jedná a jak ho co nejlépe řešit.
Jedna fotečka Bigi a Mišky

30.10.2011 ve středu nám přišla nová klec - furet (big) tower, kvůli ne příliš praktickým rozměrům jsme museli přestavět a vyházet polovinu obýváku, ale klec se nakonec vešla. Protože se nám všechny fretečky mezi sebou nesnesou, prohodili jsme v kleci plastové vany a místo jedné velké prolézací klece máme jednu "dvouklec", ve spodní části bydlí Žofka s Filipem a v horní Semy s Tonicem a Miškou. Bigča dostala novou velkou klec nedavno.

22.10.2011 opět začínám pomalu pracovat na stránkách, postupně přidávám články do sekce o fretce. Časem jí pravděpodobně rozdělím na jednotlivé sekce, aby byla přehlednější.

17.10.2011 byli jsme s Miškou, Semym a Tonicem na vycházce, odkaz na pár fotek níže. Semča je pořád hodně unavený, doma se mu do běhání nechce téměř vůbec, venku vydržel jen chvilku a potom usnul v trávě. Včera jsme byly venku s Bigčou, její fotky z vycházky jsou v jejím albu v sekci naše holky - Bigi - foto 2011.

14.10.2011 dnes nám přišla váha našich dvou miminek - Bhadra, které jsem nedávala příliš velkou šanci na přežití, byla nejmenší a první týden vůbec nerostla, mi svou váhou udělala radost, nyní má krásných 920g, její sestřička Bahulka váží 850g, 11.10. jim bylo 5 měsíců.
Včera jsme byli se Žofkou a Semym na kontrole. Žofka se drží, srdíčko se jí nezhoršuje a glukoza se taky výrazně nemění. Semy se nelepší je pořád apatický, dostal další injekce a vitamíny, pokud ani to nepomůže, vypadá to na operaci.

11.10.2011 bohužel výstava, která se měla konat 15.10.11, byla přesunuta na leden, v té době budou fretečky vypadat určitě líp, než v době přesrsťování, ale bude to trochu náročnější, protože jsme měli v plánu účast i na únorové výstavě v Praze a teď už to měnit nebudem. Mezi těmito výstavami by měla být výstava ještě v Brně, kam by se měli přijet podívat naše dvě holčičky - Bhadruška a Bahulka, které bydlí v Bratislavě a tak je určitě budu potřebovat vidět, tentokrát ale naše potvory zůstanou doma.

7.10.2011 výsledky krevních testů dopadli tak, že má Semík na horní hranici jaterní enzim - ALP (83 u/l), který může být vylučován játry, ale i jinými buňkami a také nádorem. Glukoza (4,59 mmol/l) je spíš na spodní hranici, ale ani ta není zdaleka tak nízká, aby se dalo s jistotou říci, že jde o inzulinom a na sonu se také nepodařilo 100% určit jestli je útvar na slinivce nebo slezině. V pondělí i na středeční kontrole dostal injekčně vitamíny a výživu do podkoží, ve středu k tomu píchli ještě i léky na zvýšení hladiny glukozy, kontrola za týden. Zatím to vypadá tak, že útvar v bříšku budeme jen sledovat a pravidelně se bude dělat rozbor krve. Deska už měl Semík zájem o běhání a trochu si i pohrál, ale vydržel běhat jen chvilku, rychle se unavil.

3.10.2011 ze zdravotních důvodů jsem dnes odhlásila Semíka z výstavy. Sem byl posledních pár dnů hodně unavený a tak jsme dnes navštívili veterinu, bohužel byla zjištěna zvětšená slezina a hmatný útvar na slezině nebo slinivce. Odebrali mu krev a další postup se dozvíme zítra na základě výsledků z rozboru krve.

28.9.2011 vzhledem k vydařenému počasí jsme si s Bigčou udělali menší výlet do Teplic na písečák a Doubravku, níže odkaz na pár fotek

16.9.2011 aktualizace fotek v profilu u Mišky, Sema a GinTonica. Vyrazili jsme na vycházku k rybníku, přikládám odkaz na fotky

14.9.2011 Barnalka odjela s novou majitelkou do německého Baden-Badenu. Tímto jsou všechna letošní miminka v nových domovech a novým majitelům přejeme spoustu krásných okamžiků.

10.9.2011 v pátek jsme byli s Barnalkou na přeočkování a vypadá to, že se u nás ani moc dlouho neohřeje a půjde do nové rodiny.

6.9.2011 holčička Barnali je zpět u nás a hledá nový, trvalý, domov. Více na mailu

3.9.2011 Badík je rezervovaný a dnes odjíždí s novou paničkou do Prahy, bude mi chybět, ale věřím, že se bude mít dobře. Bude u chovatelky, která už má s fretkami zkušenosti a jednoho kluka měla dokonce 12 let. Badík nás opouští s nádhernou váhou 1540g a to mu 11.-12.9. budou teprve 4 měsíce! Jsem moc zvědavá, jaké velikosti dosáhne v dospělosti.

31.8.2011 dnes mají mimča 16týdnů, Badíkova váha v tomto věku je 1,5kg. Níže pár dnešních fotek


Takto to dopadá, když je Žofka ponechána chvilku bez dozoru.

28.8.2011 krom Badíka hledá milující rodinu i jeho tchořovitá sestřička Barnali, o kterou už se bohužel majitelka nemůže nadále starat.

24.8.2011 z Badíka roste pěkný lední medvídek, jeho váha ve věku cca 3,5 měsíce je 1,4kg. Je stále volný, bude vhodný jak na mazlíka, tak i výstavy a chov, ale nejraději bych ho dala někomu, kdo by ho chtěl na mazlíka.

21.8.2011 dnes Rana odjela do svého nového domova. Zůstává nám tu už jen Badík. Včera jsme byli na fretčím srazíku, přidávám odkaz na nějaké fotky.
Badík a Rana, včera naposled...

17.8.2011 Rana je předběžně zadaná, v neděli by měla odjet s novými majiteli až do dalekých Žarošic. Badík je stále volný, již nyní se velikostí vyrovná našim dospělým klukům, váhově má momentálně víc než oni, bude z něho opravdu krásný a veliký kluk. Povahu má také úžasnou, na mladého samečka je to kliďas a i v zápalu hry kouše pouze náznakem.
Pár aktuálních fotek naší Žofky, pra-prababička mimin, ve věku 7 let a 3 měsíce

11.8.2011 s Filípkem jsme byli na kontrole, která dopadla dobře a pak jsme si udělali malou vycházku do Bertina údolí a na Mariánskou skálu, fotečky ke shlédnutí níže


9.8.2011 úprava webu

1.8.2011 Bady a Rana byli na přeočkování, tímto tedy mají dokončené očkování proti psince a jsou očkovaní i proti vzteklině. Proti psince je potřeba přeočkovat za rok, proti vzteklině až v roce 2013. Oba stále hledají milující rodinu.

16.7.2011 Bharani a Bhadraksh stále čekají na nové majitele.

14.7.2011 přihlásili jsme Sema, Bigi, Tonica a Mišku na podzimní výstavu, která se bude konat v Praze.

10.7.2011 Bhadra, Bahula a Bhaskar odjeli do Bratislavy, zájemce o Bharani se již neozval a tak i jí, stejně jako Bada, uvolňuji k další rezervaci. Aktuální fotečky a info o Bharance i Badym zde

8.7.2011 zrušili jsme rezervaci na bílého kluka - Bhadrakshe, nehodlám ho dát někomu, kdo si na fretku vzpomene jednou za několik týdnů. Tímto je uvolněn k další rezervaci. Foto a více v "miminka na prodej"

7.7.2011 odjel do nového domova Barid a Banithani

6.7.2011 dnes mají miminka 8 týdnů, všechna jsou očkovaná, čipovaná, mají vystavený EU pas a vyšetření na parazity negativní. V tuto chvíli jsou všechna rezervovaná a od zítřka začnou odcházet do nových domovů.

22.6.2011 miminkům bylo 6 týdnů, po víkendu odneseme bobíky na rozbor, v polovině týdne se vydáme na celkovou prohlídku, očkování a čipování, ke konci dalšího týdne mohou vyrazit do světa. Stále hledáme nové páníčky pro dvě holčičky - tchořovitou a albínku.

20.6.2011 Filípek oslavil své 6. narozeniny.

12.6.2011 miminka začínají otevírat očka.

10.6.2011 Biginka slaví své 3. narozeniny.

6.6.2011 nějaké miminkovské fotečky i s rodiči


5.6.2011 miminka se začínají rozlejzat po kleci, občas už se jim podaří najít i záchůdek a vykonají tam svou potřebu.

1.6.2011 GinTonic dnes slaví své 2. narozeniny

31.5.2011 mimča přikrmujeme 5x denně směsí ze syrové hovězí a kuřecí svaloviny. Jak jim chutná a nebo nechutná se můžete podívat kliknutím na fotku níže, kde jsou fotky a video z dnešního krmení.

29.5.2011 Miška dostala kuřecí křídlo a mimča jí ho začala ožužlávat, kousek masa jsem tedy nadrobno pokrájela a mimča už baští, ve věku 18ti dnů. Fotky miminek od 14-ti dnů.


23.5.2011 Semča oslavil své 3. narozeniny.

19.5.2011 fotky miminek od početí, přes porod, do 13-ti dnů věku. Ve videogalerii také video z porodu.


18.5.2011 Žofinka slaví své 7. narozeniny.

14.5.2011 bohužel o dvě miminka jsme během dnešního dne přišli. Šlo o jednu barevnou holčičku a bílého chlapečka. Ostatní miminka se zatím mají čile k světu, snad jim to už vydrží.

11.5.2011 okolo 22:25 se Mišce narodilo první miminko, chlapeček s tmavýma očkama, do půlnoci se jí narodilo miminek 7, po půlnoci (12.5.) pak ještě další 3. Celkem tedy máme 10 miminek, albínky i "barevné". Více v odchovech.

8.5.2011 miminka se u Mišky v bříšku pěkně převalují. Termín porodu má přibližně za čtyry dny, kdy to bude 42. den od prvního krytí. Běhat už se jí moc nechce, většinu času prospí, nebo se nám válí na klíně a nechá si drbat pupík.

2.5.2011 do profilu k Mišce přidány nové fotky, další fotky také v jejím albu. Miška je u nás rok a pár dní a já o ní ještě nestihla nic napsat, snad to brzo napravím.

20.4.2011 hledám nový spolehlivý domov pro dvě fretčí holčičky v barvě šampaň. Starší narozená v roce 07 a její dcera 1.6.09 (jde o matku a sestru mého Tonica). Starší samička milá, nekousavá, bezproblémová, mladší trochu divoška. Ideálně obě společně, jsou na sebe zvyklé a ráda bych, kdyby se dostali k někomu spolehlivému, kdo už má s fretkou nějaké zkušenosti. V případě zájmu mne prosím kontaktujte - viz kontakt.
Foto starší holčičky


19.4.2011 dnes jsem Mišku prohmatala a vypadá to, že miminka mít budeme. Předpokládané narození je okolo 12.5., více v sekci odchovy

31.3.2011 Mišce bohužel začala říje končit sama a tak jsem jí dnes narychlo nastěhovala k Tonicovi, probíhá páření, uvidíme, zda z toho něco bude.
Freťáček, který se 14.3. ztratil, byl dnes odchycen a vrácen majitelům.

26.3.2011 Miška je v plné říji a přibližně za 14 dnů si uděláme výlet do Nového Bydžova za ženichem.

20.3.2011 ve středu prodělal Semy třetí operaci kvůli zubu, který si zlomil před více než rokem a u kterého mu při původním vytržení veterinářka nechala kousek zubu a celý kořen, zub tedy spíš jen uštípla, přesto měl po jejím zásahu v tlamce velkou ránu. V listopadu loňského roku se mu v tom místě objevil zánět, nechali jsme tedy zub znovu vytrhnout, ale ani to nevyšlo a i když to na první pohled nebylo vidět, v dásni zůstal ještě kousek zarostlého kořene a to se nyní opět zanítio. Teď už by mělo být venku všechno, tak snad další problémy s tím spojené mít nebude. Tlamku minimálně 3x denně vyplachujeme desinfekčím roztokem z aloe vera a rána se začíná pomalu zatahovat.

14.3.2011 se v Teplicích - Novosedlicích, Na haldách, zaběhl cca dvouletý, nekastrovaný fretčí kluk - albín, slyšící na jméno Oudie. Jakékoliv info prosím na tel.: 725 298 866 nebo mail: uzofka.zofka@gmail.com

10.3.2011 ke konci března plánujeme krytí Mišky, snad vše vyjde tak, jak má. Ke všem fretečkám jsem dodala odkaz na fotky roku 2011.

7.1.2011 GinTonic je už v říji a čeká na nějakou tu nevěstu


29.11.2010 napadl nám první sníh a tak jsme toho museli náležitě využít a na vycházku jsem vytáhla Mišku, Tonica a Semyho.


16.11.2010 uvažujem o účasti na fretčí výstavě v německém Hormersdorfu, je to cca dvě hodiny cesty od Teplic. Pokud by chtěl někdo jet a nebo by ho zajímalo víc info o výstavě, pak se může ozvat na mail.

6.11.2010 Filípkovi se po operaci daří vcelku dobře, pomalu příbírá na váze - o středečním vážení měl 1,33kg, 31.8. - 6 dnů po operaci - vážil 1,1kg, je aktivní a hravý

2.11.2010 fretečkám roste zimní kožíšek i bříško, Miška nám začíná hezky světlat. Pro Mišku máme na jaro vybrané dva potencionální ženichy, oba jsou to poloangoráčci se záznamem o původu, jeden čokoládový a druhý stříbrný s ponožkami, zatím ale ještě nejsme 100% rozhodnutí, který z nich nakonec bude otcem. Foto kluků v odchovech.

27.10.2010 první fotky všech šesti freteček najednou


9.9.2010 Filípek má vytažené stehy a máme výsledky z histologie - nešlo o žádné nádorové onemocnění, uzlina a slezina s největší pravděpodobností reagovala na zánět žaludku, který byl patrný z vyšetření sliznice.

4.9.2010 dnes jsem fotila všechny fretečky, fotky najdete v jejich albech

29.8.2010 Filík se po operaci zotavuje, krmíme každé 4hodiny kaší z granulek, kterou ochotně líže ze lžičky, mezi krmením dostává léky (3x denně ulcogant a degan, 1x denně marbocyl), je pořád ještě hodně spavý, ale sem tam už se jde projít po bytě a nebo vysedává u ledničky. Bříško, které měl ve středu holené, mu už zarůstá srstí.
Zbytku smečky se daří dobře, pomalu se chystají na zimu a začíná jim růst zimní kožíšek. Tonicovi, zdá se, pomalu končí říje, ale hravý a živý je pořád stejně a ani v říji se nechoval jako říjný, se Semym i Miškou vycházel a vychází naprosto bez problémů, ani v říji neměl potřebu někoho z nich tahat a znásilňovat, tak snad mu to vydrží i následující roky :o) Celkově je Tonic dost závislý na svém otci Semym a k Semovi dost přilnula i Miška, takže kde je Semy, tam je i Tonic s Miškou, nemá od nich chvilku pokoj.

25.8.2010 Filípek prodělal operaci žaludku, střev a odstranění sleziny. Při operaci zjištěn také zánět pobřišnice, zvětšené uzliny a tekutina v bříšku. Slezina, uzlina a vzorek sliznice ze žaludku odešly na histologii, prozatím dostává pouze antibiotika, případné další léčení až podle výsledků histologie.


21.8.2010 do alba a do profilu k Žofce přidáno pár aktuálních fotek

16.8.2010 upravena sekce odchovy

2.8.2010 všechna miminka po Tonicovi jsou v nové rodině

23.7.2010 přidána nová videa a pár Filípkovo fotek do alba Filip v roce 2010

18.7.2010 aktualizována sekce odchovy

11.7.2010 miminka po Ennie a Tonicovi jsou již k odběru. Volných je stále 5 krásných tmavě tchořovitých kluků. Kluci jsou kvalitně krmení, naučení na WC, zvyklí na kontakt s lidmi. V případě zájmu pište na mail.

13.6.2010 všechna miminka po Tonicovi jsou tchořovitá, v pondělí jim budou 4 týdny


21.5.2010 v pondělí 17.5. se tchořovité samičce Enni a našemu Tonicovi narodilo 7 miminek. Je možné si u nás některé z nich rezervovat!

20.5.2010 do sekce naše postřehy přidáno několik nových článků a to o zánětu dělohy, alergické reakci na léky a fakta x fikce o fretkách

18.5.2010 Žofinka oslavila své 6. narozeniny

27.4.2010 naše smečka se rozrostla o 10ti měsíční poloangorskou holčičku tchořovité barvy - Apogee boduleferrets as Miška. Info a foto se brzo objeví na stránkách

6.-8.4.2010 GinTonic má dámskou návštěvu, právě probíhá jeho první krytí. Více v odchovech

Barbora

29.3.2010 naše postřehy - kastrace, popsána kastrace našich kluků a dodány fotky

22.3.2010 do sekce "akce" přidán další plánovaný srazík, sekce bude pravidelně aktualizována a vždy tam bude termín dalšího srazu.

20.3.2010 první letošní fretčí srazík v Oldřichově na jezeře Barbora, plánujeme srazíky opět každý víkend!

13.3.2010 Rozhodla jsem se nabídnout možnost ukončení říje kastrovaným samečkem Semym, krytí namísto hormonálních injekcí. Více v sekci odchovy nebo na mailu.

6.3.2010 Filípek se po kastraci krásně hojí. Aktualizovala jsem článek o BARF - fotky a naše poznatky

2.3.2010 Filípek má po kastraci, již běhá jako by se nic nestalo. Od dnešního dne máme pouze jedinou chovnou fretku a tou je GinTonic

27.-28.2.2010 rozhodla jsem se ještě naposledy nechat Filípka krýt, krytí proběhlo s tchořovitou samičkou. Filípek má na úterý 2.3. domluvenou kastraci.

13.2.2010 jsme se s Filipem, Bigi a GinTonicem zůčastnili II. mezinárodní výstavy v Praze s těmito výsledky:
Filip - 2. místo v barvě albín, kategorie samec (sloučený kastrovaný, nekastr. a junior)
2. místo v kategorii samec nekastrovaný
Bigi - 1. místo v barvě se znaky, kategorie samice kastrovaná
3. místo samice kastrovaná
GinTonic - 3. místo v barvě albín, kategorie samec (sloučený kastrovaný, nekastr. a junior)
GinTonic posouzení chovnosti: 90,5 bodu ze 100 se známkou vhodný k chovu
Pár fotek z výstavy

11.2.2010 upravena sekce akce - rozděleno na neoficiální srazy - chystané i uplynulé a výstavy - plánované, uplynulé a naše ocenění z výstav

4.2.2010 pomalu se připravujeme na výstavu. Pokud by měl někdo zájem o sladkovodní krevetky Neocaridina denticulata „Red cherry", mohu je 13.2. dopravit do Prahy, jde o malé, nenáročné krevetky, které se snadno rozmnožují a jsou vhodné i pro začátečníky, lze je chovat samostatně a nebo s drobnými rybkami (neonky, paví očka a podobné), více info ráda poskytnu na mailu.

2.2.2010 do alba zima 2009/2010 přidány dnešní fotečky z vycházky s Filipem.

25.1.2010 přidán nový článek o BARF dietě - krmení masem, osobně tímto krmím jen krátce, postupně budou přibývat další zkušenosti, postřehy a poznatky s tímto stylem krmení

23.1.2010 pracuji na sekci "naše postřehy" - upraveno několik článků a fotky, připravuji články nové

20.1.2010 Žofka, Filip, Bigi, Semy a GinTonic - do jejich sekce přidán výběr aktuálních fotografií, fotky jsou z jejich alb a průběžně se budou měnit.

11.1.2010 ve fotogalerii dodělané odkazy na fotky ze srzů a vycházek, postupně budu dodělávat další.

8.1.2010 aktualizována videa

4.1.2010 v sekci fretky jsou již odkazy na fotky roku 2010. Sekce galerie se předělává, proto zde nejsou všechna alba, pokusím se to co nejdříve napravit.


19.12.2009 VOLNÁ MLÁĎÁTKA PO SEMYM ČEKAJÍ NA NOVÉ MAJITELE! Ze spojení Bafy x Semy je volná šampaňská holčička, narozená 1.6.09 a ze spojení Amálka x Semy je volná tchořovitá holka, narozená 25.8.09. V případě zájmu o některou z nich nás prosím kontaktujte.

17.12.2009 napadl sníh a tak jsem se Semym a Tonicem vyrazila na vycházku

Dne 13.2.2010 se bude v Praze konat výstava fretek, po kliknutí na plakát se zobrazí stránka s informacemi o výstavě. Na výstavu jsem přihlásila Filipa - nekastrovaný dospělý samec, Bigi - kastrovaná dospělá samice a GinTonica - junior samec + posouzení chovnosti

26.11.2009 aktualizovaný článek o granulích a finančních nákladech na fretku

8.11.2009 fotky z akcí a srazů jsem přesunula z fotogalerie do sekce "Akce"

31.10.2009 vytvořena menší stránka věnovaná naší akvarijní havěti - myaqa

19.10.2009 pracujeme na novém vzhledu, některé části budou možná ještě ve vzhledu starém, ale brzo to napravíme

25.8.2009 Semy podruhé otcem, možnost rezervace miminek ze spojení Semy a Amálka, více v odchovech

30.7.2009 spoluúčast na tvorbě a spuštění webu "Fretky z Teplic" - fretky Teplice

26.7.2009 VOLNÝ KLUK PO BAFY A SEMYM, IHNED K ODBĚRU! Sameček je albínek, kvalitně krmený (TF baby, maso, konzervy shiny cat a almo nature, vitamínové doplňky), odčervený, očkovaný, možnost čipování a pasu.

16.7.2009 krytí Amálky a Sema, více v sekci odchovy. Dále máme stále volné dva samečky od Baffy a Sema, již budou k odběru.

19.6.2009 nové fotečky miminek od Bafy a Sema, také už víme pohlaví - jsou to 4 klučíci a 1 holčička. Volní jsou 3 kluci - 1x albín, 2x šampaň a holčička šampaň - nejtmavší z vrhu. V případě zájmu o některé z nich nás prosím kontaktujte.

15.6.2009 miminka od Bafy a Sema mají 15 dnů, začínají se vybarvovat a dostali jsme nové fotečky. Stále jsou volná dvě šampaňská miminka. V případě zájmu ráda poskytnu více informací na mailu.

6.6.2009 přišly nám fotečky miminek od Bafy a Sema

3.6.2009 Fretčí samička z adopce je již zadaná

1.6.2009 dnes se Baffy a Semovi narodilo 6 miminek. V případě zájmu o nějaké z nich nás kontaktujte.

31.5.2009 K adopci tříletá tchořovitá samička, dcera Filipa! Více info na mailu.

21.5.2009 dnes jsem se dozvěděla, že Baffy opravdu čeká miminka, Semy bude tátou; Žofka prababičkou a Filip pradědečkem :o)

13.5.2009 rozhodli jsme se fretčí setkání pořádat pravidelně každý víkend, průběžně tedy bude aktualizována sekce akce, kde bude termín a místo plánovaného setkání a fotky ze setkání minulého.

8.5.2009 jsme uspořádali fretčí srazík v Oldřichově u Duchcova na jezeře Barbora, zúčastnilo se minimálně 15 freteček.

6.5.2009 byla Bigi ze zdravotních důvodů vykastrována, měla zánět dělohy a cysty na vaječníku; děloha byla 3x větší než normálně.

27.4.2009 bohužel krytí Bigi se nezdařilo :o(

20.-22.4.2009 krytí šampaňské samičky Baffy se Semym, více v sekci krytí u Sema

8.4.2009 V Horní Bříze na Plzeňsku ukradeni dva samečci fretek, pomozte je jejich malým chovatelům najít! Více

4.4.2009 byla jsem s holkama na procházce a přidala jsem nové album s jejich fotkama.

16.-17.3.2009 krytí Bigi se Semym, více v sekci odchovy

7.3.2009 jsme se zůčastnili výstavy v Praze s těmito výsledky:
Bigi - 2. místo v soutěži krásy junior samiček se znaky (99,25 bodu ze 100)
posouzení chovnosti: 84,5 bodu z 85 se známkou velmi vhodná k chovu
Filip - 99 bodů ze 100 v soutěži krásy bílých samců (4. místo)
Pár fotek z výstavy, bohužel ne moc kvalitních

14.2.2009 u Bigi se objevil náznak říje, krytí by tedy nejspíš mohlo proběhnout ve 2. polovině března, uvidíme jak na tom bude po výstavě.

Dne 7.3.2009 se bude v Praze konat výstava fretek, po kliknutí na plakát se zobrazí stránka s informacemi o výstavě. Přihlásila jsem Filipa do kategorie nekastrovaných samců a Bigi do junior samiček, Bigi nechám posoudit i na chov.

1.1.2009 - Nové fotky v galerii u Žofky, Filipa i Bigi


16.12.2008 doplněna nová videa

18.11.2008 na jaro plánujeme miminka od Bigi, více v sekci "odchovy"

15.11.2008 aktualizace sekce naše postřehy

4.10.2008 úspěchy na Mezinárodní výstavě fretek v Brně - ČR:
Filip - 2. místo v barvě albín v kategorii samec nekastrovaný (77b. z 90)

25.9.2008 pracuji na novém vzhledu stránek

16.8.2008 přišel do smečky nový člen - Abigail

13.8.2008 přidáno info o krmení - "granule", "konzervy", "mlsky"

24.5.2008 Rondymu a Tobbince se narodila dvě miminka

11.5.2008 bohužel krytí se Sárou ani s Babunkou se nezdařilo. Sára měla falešnou březost a Babunka nás v noci z pátku 9.5. na sobotu 10.5. navždy opustila :ó(

20.-21.3.2008 krytí Filipa se samičkou Babu - tchořovitá - více v sekci "odchovy a krytí 2008"

5.3.2008 podstoupila Žofinka operaci nádoru na zbytku vaječníkové tkáně

17.-22.2.2008 první letošní krytí Filipa se samičkou Sárou - kouřová šampaňka - více v sekci "odchovy a krytí 2008"

15.2.2008 nové fotky ve fotogalerii v albu „společné fotečky"


9.12.2007 přidána sekce „naše postřehy“, kde bych se s Vámi ráda podělila o naše zkušenosti s chovem fretek.

10.11.2007 úspěchy na Mezinárodní výstavě fretek v Modre - SR:
Filip - 1. místo v soutěži krásy nekastrovaných samců v barvě albín (98b. ze 100)
2. místo v soutěži krásy nekastrovaných samců

posouzení chovnosti: 98,3 bodů ze 100 (98-97-100 bodů) se známkou výborný, doporučený k chovu

2.11.2007 dnes uplynul přesně rok od Žofinčiný kastrace

29.10.2007 stránky v novém kabátku

27.8.2007 přidána nová videa v sekci "Filípek" a "společná videa"

24.7.2007 Angie porodila

29.5.2007 se Líze narodilo 8 malých albínků :o)

2.5.2007 přidána sekce s odkazy

25.4.2007 svatební den Filípka a Julinky - více u Filipa v krytí 2007

24.4.2007 na stránky přidány Žofinky videa

8.5.2007 plánovaný sraz v Rokycanech - více v akcích

30.3.2007 přidána rubrika "fotky", kde krom fotek najdete i videa

23.3.2007 doplněny informace o freťátkách z odchovu 2006

20.3.2007 krytí Filípka a Tobbinky

19.3.2007 kompletní přestavba webu

1.1.2007 Spuštěn náš web


© 2007 Pavlína ŽoFiRo M. | uzofka.zofka@gmail.com