Novinky

Fretčí holky

Fretčí kluci

Odchovy

Nabídka krytí

K adopci

Prodej

Ocenění

Akce

Galerie

Odkazy

Vzkazy

Kontakty

O fretce

 

 

 

 

 

 

Bydlíme v bytě 3+1, kde mají fretky svůj vlastní vybavený pokoj, kde mohou volně běhat i bez naší přítomnosti, v době naší přítomnosti je jim pak k dispozici celý byt. V pokojíku nemají jen klece, ale také plno hraček, prolízaček a pelíšků.

Bigi

Základní klece používáme Furet Tower od Ferplastu o rozměrech 80×75×161 cm, v současné době máme tyto klece dvě, z toho jednu jsme ještě navýšili o klec Furet Extra Large (XL), která má rozměry 80x75x86,5 cm, s "Towerkou" je propojená a tvoří jednu velikou klec, kterou lze v případě potřeby oddělit na tři samostatná patra. Druhá Towerka je prozatím v původním stavu, ale uzavřeli jsme průchod mezi patry a tvoří tedy dvě samostatné bytové jednotky. Zatím zvažujeme, zda jí také navýšíme o další patro a nebo místo patra uděláme skříňku na fretčí věci.

Na přechodné ubytování, karanténu a výstavy používáme menší skládací klece Furet Plus Bigi o velikosti 80x50x70 cm, ty používáme hlavně v případě, že je potřeba fretky na nějakou dobu oddělit, třeba po dobu říjí a podobně. Další jsou skládací králičí klece o velikosti 120 x 59 x 46 cm, Bigi které používáme hlavně pro fretky s "pohybovým omezením" po operacích, v době odchovu a podobně, kdy je nežádoucí, aby fretky šplhaly nebo skákaly po výškách, popřípadě pro staré fretky, kterým už vysoké klece dělají problém. Tyto klece jsou nízké, ale přesto poskytnou stále dost prostoru pro pohyb.

Na výstavy krom klecí používáme nylonovou ohrádku, která je velmi skladná, lehká a snadno se složí i rozloží. Rozměry ohrádky jsou 130x55cm je ovšem potřeba fretky hlídat, protože se z ohrádky dokáží dostat.
Bigi

Na vodu používáme klasické kuličkové napáječky, které mají dvě kuličky zabraňující samovolnému prokapávání vody. Zkoušeli jsme i napáječky pístové Sippy, které se nám ale příliš neosvědčily, fretkám se z nich pilo o poznání hůře, měli tendence píst olizovat, takže vody teklo velmi málo a já zas měla problémy s tím, že napáječka je plnitelná z vrchu a příjde mi nehygienické vodu každý den jen dolívat. Sundavání z klece ale bylo dost obtížné, protože je potřeba jí naklonit až do vodorovné polohy aby šla vytáhnout z mříží a to je u napáječky s víčkem, které se pouze nasazuje, bez vylití téměř nemožné.
- Fontánka na vodu Lucky Kitty v modré barvě z keramiky, která je dostatečně těžká a fretky jí nepřevrátí ani nevylívají vodu je hlavním zdrojem pitné vody v jejich pokojíku
- V teplých letních dnech také používáme bazének s vodou, jako bazének nám slouží plastové dno z menší králičí klece o rozměrech cca 80x45cm, které je dostatečně veliké a vysoké tak akorát, aby se fretky snadno dostaly dovnitř i ven. Ke koupání je motivujeme různými hračkami, kousky ovoce nebo zeleniny, které fretky s oblibou z vody loví.

Supersavý ručník z mikrovlákna, který do sebe pojme až 1l vody. Lze s ním vysušit fretku po koupání a nebo fretku očistit i bez toho, aby se musela koupat, v takovém případě stačí ručník navlhčit a vytřít srst.

Chladící gelové podložky se nám osvědčily v teplých letních dnech, fretkám je dáváme do klecí a díky své velikosti jsou velmi vhodné i na cestování do přepravek. Narozdíl od improvizací s mokrými ručníky, pet lahvemi se zmrzlou vodou a podobně není u podložky potřeba se obávat, že by fretka spala na mokrém a nehrozí tak prochladnutí. Gelové podložky není potřeba před použítím chladit a jsou tedy vhodné k okamžitému použití.

Bigi

Vyhřívanou el. podložku naopak využíváme v případě, kdy má fretka problém udržet si tělesnou teplotu, takové situace nastávají především po narkoze, v době nemoci, nebo také u starých fretek. Podložka se aktivuje a začne hřát ve chvíli, kdy si na ní zvíře lehne, jakmile jí opustí, topení opět vypne.

Digitální kuchyňská váha pro sledování hmotnosti fretek. Fretky vážíme pravidelně každý měsíc a váhy si zapisujeme do sešitu, kde pak máme přehled o tom, jak se hmotnost každé fretky v průběhu života mění a jestli tam nejsou příliš velké výkyvy, které by mohly značit i nějaký zdravotní problém.

Bigi

Na vycházky chodí fretky na vodítku, které jim poskytne daleko víc pohybu a možností ke zkoumání, než venčení v ohrádkách, na vycházky a výlety s sebou nosíme batůžek, ve kterém mohou fretky pohodlně odpočívat.
- Postrojky používáme výhradně kožené, které jsou pohodlné a bezpečné, narozdíl od nylonových se z nich fretka nevyvlékne, jsou měkké a nedřou srst.
- Vodítka používáme flexi ve velikosti mini pro malé psy, kočky a fretky v délce 3 metry, které je dostatečně dlouhé pro volný pohyb, ale zároveň je fretka stále na dosah, 5ti metrová vodítka mi na včasný zásah příjdou už příliš dlouhá.
Bigi - Batůžek jsme hledali dlouho, měli jsme různé tašky na psy, které se nosí stejně jako kabelky a klokanky na břicho, ale ani jedno mi příliš nevyhovovalo z důvodu, že při nošení mi "kabelka" sjížděla z ramene a stejný problém jsem měla i s běžnými klokankami, které mi padaly zejména při shýbání se. Nakonec jsem narazila na batůžek s odlišným způsobem nošení a zároveň mě velmi zaujal svým provedením a tak i přes poměrně vysokou cenu jsem se rozhodla ho vyzkušet a nelituji, nyní mám doma i zateplenou a nepromokavou variantu.

Lékárnička aneb věci, které máme neustále po ruce pro preventivní i akutní potřeby
- digitální teploměr s malým průměrem a velmi krátkým časem měření
- kleštičky na drápky
- pinzeta na klíšťata u nás také nesmí chybět, alčkoliv se nám od roku 2004 stalo snad jen 3x, že se nám klíště stihlo zakousnout, tak přeci jen nikdy nevíme, kdy se může opět hodit
- desinfekční roztok Betadine a také Betadine mast slouží k ošetření drobných poranění a ran, které si fretky občas mohou způsobit při vzájemných hrách, samec samici při krytí, nebo při vzájemném napadení dvou samců.
- gáza a vatové tyčinky slouží například k nanášení desinfekce na ránu nebo k vytření ušního mazu a kapek při čištění uší
- sterilní oční gel Aptus k ošetření a výplachu očí v případě poranění nebo podráždění
- Héry ušní gel k preventivnímu čištění uší
- injekční stříkačky od "inzulínových" 1ml, které jsou vhodné zejména při dávkování některých tekutých léků, nebo antiparazitik v pipetách, kdy je potřeba dávat velmi malé a přesné dávkování přes 5ml, které pak používáme hlavně na odběry vzoků moči, když je potřeba vet. vyšetření, 10 a 15ml se nám zase osvědčili v případě, že fretka odmítá sama přijímat tekutiny nebo krmení a je potřeba je podávat násilím.
- sterilní jehly o různých průměrech, které se hodí zejména při "natahování" léků a antiparazitik do stříkaček, k aplikaci léků do podkoží nebo svalu, pro případný odběr kapky krve na test glukozy a podobně.
- glukometr pro možnost okamžitého zjištění hladiny glukozy u fretky. Fretky ve vyšším věku často trpí na inzulinom a příznaky mohou být velmi nepatrné nebo žádné, pak se může stát, že zvíře upadne do hypoglykemického šoku, proto je dobré mít přístroj po ruce. Lze také doma a bez stresu z návštěvy veteriny provádět kontrolní měření u stabilizovaných fretek po nasazení léčby, nebo jako prevenci.
- glukopur - hroznový cukr je dobré mít vždy při ruce, hlavně v případě, že fretka upadne do hypoglikemického šoku je to první pomoc, kterou jí lze poskytnout ještě doma před cestou na veterinu. U fretek, které upadnou do bezvědomí, nebo nejsou schopné polykat, je lepší samotným glukopurem přímo potřít dásně, u fretek, které jsou na tom lépe, vnímají a je jim "jen špatně" lze přimíchat glukopur do vody a dát do misky/napáječky nebo ze stříkačky rovnou do tlamky. V případě inzulinomu jde vždy pouze o první pomoc, nikoliv léčbu a léky nenahradí. Neměl by se podávat ani jako "prevence" před záchvaty, kdy by byl neustále k dispozici ve vodě nebo krmivu, protože tak dojde k vyššímu kolísání krevního cukru - po požití hladina glukozy rychle stoupne, ale stejně rychle pak zase klesá. Glukopur dodá energii a zvyšuje chuť k jídlu, je tedy možné ho přidávat i fretkám nějakým způsobem oslabeným nebo vyčerpaným, třeba samicím po porodu.
- calopet a nutrical gel jsou energetické a vysoce kalorické vitamínové pasty, které jsou velmi chutné a slouží především pro zvířata v období rekonvalescence po nemocích, nebo operacích a pro zvířata v zátěži. Pastou lze také dočasně nahradit nebo doplnit stravu u fretek, které z nějakého důvodu odmítají jíst.
- Royal Canin Convalescense support je chutná a velice výživná kaše, kterou využíváme hlavně u fretek, které nechtějí ze zdravotních důvodů delší dobu jíst.
- Purina VD Feline FortiFlora je probiotický prášek, sloužící k obnově střevní mikroflory a podpoře imunitního systému při průjmech, antibiotické léčbě nebo při stresových situacích
- advocate nebo stronghold jsou pipety proti vnějším i vnitřním parazitům, které používáme jako prevenci zejména na jaře a na podzim, kdy chodíme nejčastěji ven a stýkáme se i s jinými fretkami, preventivně je používáme i před výstavami a máme tedy neustále nějaké doma i pro nouzové případy
- ivasan spray je desinfekční prostředek na čištění prostorů, ubykací a zvířecích potřeb, používáme hlavně k desinfekci přepravek a klecí po výstavách, přidáváme při praní pelíšků, také s ním stříkáme po vymytí klece
- jednorázové hygienické podložky používáme po operacích, nebo u starých a nemocných fretek.
Bigi


© 2007 Pavlína ŽoFiRo M. | uzofka.zofka@gmail.com